Deanston 15 Year Old Tequila Cask Finish is an experimental new tequila cask finished expression from Deanston distillery, inspired by the Highland regions of Mexico and Scotland. Matured in traditional Oak hogsheads for 13 years before finishing for a further 24 months in hand-selected barrels that once held Agave Tequila, Deanston 15 Year Old Tequila Cask Finish pays tribute to two distinct Highland regions which, despite 5000 miles of geographical separation, share striking similarities including regionality, flavour profile and production methods.

Julieann Fernandez, master blender at Deanston Distillery said: “Deanston is a highly versatile spirit that is complimented by a myriad of eclectic casks. I spend a lot of time exploring how our whisky works with different flavour profiles and discovered its citrusy, waxy character intricately pairs with the fruity, floral tequilas which the Jaliscan Highlands region is famed for.”

Deanston 15 Year Old Tequila Cask Finish (Single Malt Scotch, 52.5% abv)

Nose: Starts sweet and herbal with grass, eucalyptus, lemon and agave syrup notes. The distillery character show itself afterwards. Wax, honey and hints of tropical fruits. Quite creamy and pleasant.

Palate: Quite soft and juicy with lemon peel, grapefruit and apples. After initial sweetness immediately turns up the heat with charred oak, ginger, pepper and tequila. 52.5% abv definitely shows itself on the palate and tequila cask is more noticeable.

Finish: A medium long finish with lemon peel, ginger and pepper.

Deanston 15 Year Old Tequila Cask Finish is truly an interesting whisky. I’m excited to see more and more tequila and mezcal casks in the whisky market. I very much appreciate the time and effort distilleries put into experimentation process with these casks, which I assume they are way much harder to use for distilleries. I found Deanston 15 Year Old Tequila Cask Finish quite enjoyable especially on the nose with decent complexity with herbacious and sweet notes. I would like to see more waxiness and creamy mouthfeel that I’m used to see from Deanston but still quite interesting and enjoyable dram.

Price at the time of tasting: £94.95 – Available at Whisky Exchange


Deanston 15 Year Old Tequila Cask Finish, İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Deanston damıtımevinin deneysel yeni şişelemesi. 13 yıl geleneksel hogshead meşe fıçılarda olgunlaştıktan sonra 24 ay boyunca özenle seçilen Meksika’nın Highland’i diyebileceğimiz Jalisca bölgesinden tekila fıçılarında bekletilen bu ilginç ekspresyon 52.5% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Bu ekspresyonun ortaya çıkması için çok uzun zaman harcadığını ve viskilerinin hangi tatlar ile uyumlu olacağına dair çok sayıda deneme yaptıklarını belirten markanın baş harmancısı Julieann Fernandez, bu viski ile Deanston’ın dolgun damıtımevi karakterini koruduklarını ve bununla beraber tekila fıçılarından gelen meyvemsi ve çiçeksi bir profil ortaya çıkardıklarını dile getiriyor.

Burun: Tatlı ve bitkisel olarak adlandırabileceğim bir başlangıç. Çimen, okaliptus, limon ve agave şurubu kokuları. Bu kokular sonrası Deanston’ın alışık olduğumuz damıtımevi karakteri kendini biraz gösteriyor. Mum, bal ve tropik meyve. Kremamsı ve hoş bir hissiyat uyandırıyor.

Damak: Limon kabuğu, greyfurt, elma tatları ile ağız sulandıran bir yapıda. Bu tatlı aromaların hemen sonrasında ise vites yükseliyor… Yanık meşe, zencefil, biber ve tekila tatları. 52.5%’lik alkol oranı kendini fazlasıyla hissettiriyor. Tekila fıçı etkisini damakta daha net görüyoruz.

Bitiş: Orta uzunlukta. Limon kabuğu, zencefil ve biber.

Deanston 15 Year Old Tequila Cask Finish tam anlamıyla ilginç bir viski. Bunun gibi tekila/mezcal fıçısında beklemiş viski örneklerinin giderek arttığını görmek güzel. Bu fıçıların şeri, konyak, rom veya şarap fıçılarına kıyasla olgunlaşma sürecinde kullanılmasının çok daha zor ve hataya açık olduğunu tahmin etmek pek zor değil. Bu nedenle bu tarz denemeleri fazlasıyla takdir ediyorum. Viskiye gelecek olursak, Deanston 15 Year Old Tequila Cask Finish’in özellikle burunda sunduğu tatlı/bitkisel kokular ve kompleks yapısı çok hoşuma gitti. Damakta Deanston’ın alışık olduğum kremamsı karakterini biraz daha görmek isterim. Bu noktada tekila fıçısı biraz ağır basmış görünüyor.

15092023

Tadım yapıldığı zamanki fiyatı: £94.95

Deanston 15 Year Old Tequila Cask Finish
Burun/Nose83%
Damak/Palate81%
Bitiş/Finish81%
82%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.