For this limited release, Talisker joined forces with ‘Parley for the Seas’ – an organisation dedicated to rewilding the ocean forests. Presented in a bottle made from 100% recycled glass from biofuel, this expression serves as an ode to wilderness and the sea. Finished in ex-Cognac French oak cask, Talisker x Parley Wilder Sea is bottled at 48.6% abv strength. For every bottle sold, Talisker donates £3 to Parley.

Talisker x Parley Wilder Seas (Single Malt Scotch, 48.6% abv)

Nose: A typical Talisker start with smoke, coastal and peaty notes. Followed by raisin, malt and caramel. The Cognac cask influence is noticeable, but not dominant.

Palate: Starts quite oily and mouth-filling with raisin, chocolate and caramel. Accompanied by black pepper, salt and wood smoke. The smoke is more pronounced than in the nose.

Finish: A medium long finish with a touch of iodine, lingering black pepper and wood smoke.

A classic style of Talisker with some sweet elements that come from Cognac cask. The nose is quite nice with decent complexity and I really enjoyed the oily texture of the palate. It would be nice to see more cognac cask effect on the palate and finish yet it’s quite enjoyable.

Price at the time of tasting: £73.75 – Available from Whisky Exchange


Talisker x Parley Wilder Seas, İskoçya’nın Skye adasının ikonik damıtımevi Talisker’in okyanusları korumayı amaçlayan bir dernek olan “Parley for the Seas” ile yaptığı işbirliği kapsamında çıkardığı ve limitli sayıda piyasaya sunduğu şişelemesi. 100% geri dönüştürülmüş camdan elde edilen şişesiyle Talisker x Parley Wilder Seas, geleneksel meşe fıçılardan sonra eski Konyak fıçılarında bitiş verilip 48.6% alkol derecesiyle şişeleniyor. Talisker’in her satılan şişe için Parley derneğine £3 bağışladığını da belirtelim.

Burun: Talisker’in alışık olduğumuz isli ve tuzlu tatlarına kuru meyve, malt, karamel ve hafif turba eşlik ediyor. Konyak fıçısı etkisi çok belirgin olmasa da kendini gösteriyor.

Damak: Kuru meyve, çikolata ve karamel tatları ile oldukça dolgun ve ağzı sıvayan bir yapıda. Tatlı karakter sonrası karabiber, tuz ve isli belirginleşiyor. En son damakta hafif bir kül tadı bırakıyor. Burna kıyasla damağın daha isli olduğunu söyleyebilirim.

Bitiş: Orta uzunlukta, isli, tuzlu ve hafif karabiberli bir bitiş.

Talisker x Parley Wilder Seas, markanın alışık olduğumuz isli ve tuzlu karakterini sunarken Konyak fıçılardan gelen tatlı karakteri dengeli şekilde hissettiren bir ekspresyon olmuş. Burundaki zengin karakterden ve damaktaki yağlı yapıdan çok keyif aldım. Sadece Konyak fıçı karakterinin damakta ve bitişte biraz daha hissedilmesini dilerdim. Buna rağmen oldukça keyifli bir ekspresyon.

06082023

Talisker x Parley Wilder Seas
Burun/Nose86%
Damak/Palate85%
Bitiş/Finish85%
85%Overall Score

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.