Diageo, 8 ekspresyondan oluşan 2020 özel serisini duyurdu.

Baş harmancı Dr. Craig Wilson tarafından seçilen şişelemelerden bir araya getirilen bu özel seri, geçtiğimiz sene lanse edilen “Rare by Nature” serisinden ilham alınarak oluşturulmuş.

Diageo 2020 Special Release’de fıçı sertliğinde şişelenmiş 8 İşkoç malt viski yer alıyor. Sınırlı sayıda şişelenen bu viskilerin satış fiyatı ise $120 ile $763 arasında değişiyor. Viski severlerler bu seriye Avrupa, Amerika, Kanada, Avustralya, Güney Amerika ve Asya’da seçili dükkanlarda ulaşabilecekler.

Diageo 2020 Special Release’de yer alan ekspresyonlar:

  • Cardhu 11
  • Cragganmore 20
  • Dalwhinnie 30
  • Lagavulin 12
  • Mortlach 21
  • Pittyvaich 30
  • Talisker 8
  • The Singleton of Dufftown 17

Ekspresyonlar ile ilgili detaylar şu şekilde:

Cardhu 11: İlk dolum, yeni meşe ve Bourbon fıçılarda 11 yıl olgunlaşıp, fıçı sertliğinde (Cask Strength) %56 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Burunda yeşil elma, üzüm, ananas ve limon kokuları. Damakta baharatlı ve kremamsı. Bitişte ise beyaz biber ile uzun süreli. Cardhu 11’in $113 fiyat etiketi bulunuyor.

Cragganmore 20: Tekrar dolum meşe ve içleri yeni yakışmış meşe fıçılarda 20 yıl olgunlaştırılan ekspresyon %55.8 alkol derecesiyle fıçı sertliğinde şişelenmiş.

Burunda muz, kavun, armut gibi meyvemsi kokulara meşe eşlik ediyor. Damakta zengin ve tatlı. Kuru ve ekşi notalar. Bitişte ise uzun, kuru ve baharatlı. Bu ekspresyonun satış fiyatı ise $173.

Dalwhinnie 30: Hogsheads fıçılarda 30 yıl olgunlaştırıldıktan sonra %51.9 alkol derecesiyle fıçı sertliğinde şişelenen Dalwhinnie’nin bu özel şişelemesinden sadece 6,978 adet bulunuyor. Satış fiyatı $730.

Burunda parfümsü, taze ve dolgun kokular baskın. Damakta tatlı, baharatlı ve dengeli bir için sunarken bitişte uzun ve sıcak bir yapıda.

Lagavulin 12: Tekrar dolum Amerikan meşe fıçılarda 12 sene olgunlaştırılan ekspresyon fıçı sertliğinde %56.4 alkol derecesiyle şişeleniyor. $165 satış fiyatı bulunuyor.

Burunda bir Lagavulin’de alışık olmadığımız şekilde kül kokuları bakın. Bununla beraber tanıdık olduğumuz hafif meyvemsi, yağlı ve deniz esintileri de hissetmek mümkün. Damak tatlı aromalar baskın, is ve deniz tuzu. Bitiş ise uzun, isli ve tuzlu.

Mortlach 21: Standart olgunlaşması sonrasında Pedro Ximénez ve Oloroso şeri fıçılarda bitiş verilip, %56.9 alkol derecesiyle fıçı sertliğinde şişeleniyor. 7,692 adet üretilen bu özel şişenin satış fiyatı ise $764.

Burunda zengin kuru meyveli, taze çörek, et, marmelat kokuları. Damakta yoğun meyvemsi karaktere, ekşi ve biberli tatlar eşlik ediyor. Oldukça gövdeli. Bitişte ise meyvemsi ve ekşi.

Pittyvaich 30: 1974 yılında kurulan ve 2002 yılında kapanan Pittyvaich damıtımevinden kalan nadir fıçılardan yaratılan bir ekspresyon. İlk dolum Bourbon fıçılarda 30 yıl olgunlaştırılıp %50.8 alkol derecesiyle şişelenmiş. Sadece 7,056 adet bulunan bu şişenin fiyatı $531.

Burunda armut, papaya, ananas ve muz gibi zengin kokular hakim. Damakta yoğun meyve ve vanilya. Hafif kuru, oldukça yağlı ve kolay içimli. Bitişte ise meyvemsi ve hafif baharatlı.

Talisker 8: Standart olgunlaşma sonrasında Pot-still Rom fıçılarında bitiş verilen Talisker 8, bu kapsamda damıtımevi için bir ilk niteliğinde. %57.9 alkol derecesiyle fıçı sertliğinde şişelenen ekspresyonun $120 etiket fiyatı bulunuyor.

Burunda tuz, yosun, is ve hafif meyvemsi kokularla alışık olduğumuz Talisker karakterine rom fıçılardan gelen egzotik bir karakter de eklenmiş. Damakta tuzlu, isli, meyvemsi ve bol karabiberli. Bitiş hafif tatlı, isli ve bol biberli tatlar ile oldukça uzun.

The Singleton of Dufftown 17: Tekrar dolum Amerikan Hogsheads fıçılarda 17 yıl olgunlaştırılıp %55.1 alkol derecesiyle fıçı sertliğinde şişelenmiş. Ekspresyonun $146 etiket fiyatı bulunuyor.

Burunda bal, balmumu ve çiçeksi kokular ile yumuşak ve taze. Damakta meyvemsi tatlara hafif biberli, baharatlı aromalar eşlik ediyor. Dolgun ve kolay içimli. Bitiş ise beyaz biber baskın ve uzun soluklu.


Kaynak: thespiritsbusiness.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.