Instagram’da veviski‘yi takip edenler kahveye olan merakımı ve kahve ritüellerimi bilirler. Tıpkı viski gibi kahve de benim çok zevk alarak tükettiğim ve tam anlamıyla bir keyif objesi olarak konumlandırdığım bir içecek.

Kahve konusunda viskide olduğu gibi farklı lezzetler tadarak damağımı keşfetmeye çalışıyorum ve keşfettikçe de kahveden çok daha fazla keyif alıyorum. Özellikle son aylarda yaptığım “kahve ritüellerinin” sayısı ve bununla beraber de evimdeki kahve ekipmanları sayısı giderek arttı.

Bu yazımda farklı kahve çekirdekleri ve viskilerle yaptığım Coffee-Infused viski denemelerinden bahsedeceğim. Denemelerde farklı ülkelerden 5 kahve çekirdeğiyle, bu çekirdeklerle uyum sağlayabileceğini düşündüğüm 5 farklı ekspresyon kullandım.

Viski & kahve ikilisine dair daha önce yaptığım farklı denemeler olmuştu. (Bakınız: Kahve çekirdeklerinden viski)

Denemelere geçmeden önce kısa bir notum olacak. Bildiğiniz üzere birçok konuda olduğu gibi yeme ve içme konusudan da herkesin zevki farklıdır. Bu nedenle bu yazımdaki olumlu veya olumsuz yorumlarıma odaklanmak yerine benzer denemeleri kendiniz yaparak, kendi damak tadınıza göre keşifler yapmanız en güzeli ve keyiflisi olur.


Öncelikle tercih ettiğim kahve çekirdekleri hakkında detayları paylaşayım.

1. Nicaragua San Juan del Rio Coco:

 • Yetişme Yüksekliği: 1.200 metre
 • Tadım Notları: Fındık, çikolata, narenciye.
 • Gövde: Orta
 • Asidite: Hafif
 • Tür: Arabica
 • İçim-Sertlik: Orta

2. Cuba Serrano Lavado:

 • Yetişme Yüksekliği: 900-1.250 metre
 • Tadım Notları: Hafif meyvemsi, isli, çikolata, karamel, fındık. Yumuşak içimli, aromatik.
 • Gövde: Zengin
 • Asidite: Hafif
 • Tür: Arabica
 • İçim-Sertlik: Güçlü

3. Guatemala Antigua:

 • Yetişme Yüksekliği: 1.800 metre
 • Tadım Notları: Bitter çikolata, vanilya, badem, narenciye, elma, kakao. Dengeli ve uzun bitişli.
 • Gövde: Tam
 • Asidite: Orta
 • Tür: Arabica
 • İçim-Sertlik: Dengeli

4. Costa Rica Tarrazu:

 • Yetişme Yüksekliği: 1.600-1.800 metre
 • Tadım Notları: Vanilya, narenciye, çiçeksi, çikolata. Asidik, yumuşak ve taze.
 • Gövde: İyi
 • Asidite: Parlak, Meyvemsi
 • Tür: Arabica
 • İçim-Sertlik: Hafif

5. El Salvador Chichontepec

 • Yetişme Yüksekliği: 1.300-1.700 metre
 • Tadım Notları: Çikolata, badem, kavrulmuş fındık.
 • Gövde: Dengeli
 • Asidite: Orta-Dengeli
 • Tür: Arabica
 • İçim-Sertlik: Yumuşak

Kahve & Viski Eşleşmeleri

Kullandığım her bir çekirdek için o çekirdekle uyum yakalayacağını düşündüğüm ekspresyonları tercih ettim. Burada deneyin en uç sonuçlarını görmek adına, barımda yer alan en hafif viskilerden biriyle en yoğunlarından birine de yer verdim.

Eşleşme konusunda pek doğru-yanlış olduğunu düşünmüyorum. Literatüre baktığımız zamanda da bu konuda kaynak bulmak pek mümkün değil, bu nedenle en doğru yöntem deneme-yanılma olacak.

Her bir eşleşmede farklı sonuçları gözlemlemek amacıyla gramajlarda ve bekletme sürelerinde ufak değişiklikler yaptım.

1. Nicaragua San Juan del Rio Coco & Auchentoshan American Oak

Bu ilk deneme olduğu için riske girmeden hafif (ve uygun) bir viski tercih ettim. Auchentoshan American Oak da barımdaki en yumuşak viskilerden bir tanesi. 110 ml viski içerisinde 11g çekirdeği 2 gün süreyle oda sıcaklığında beklettim.

Tadım Notları: 2 gün sonunda ortaya çok yoğun kokulu, koyu renkli ve aromatik bir içki ortaya çıktı (Artık viski demek pek doğru olmaz). Burunda yoğun vişne ve çilek kokularıyla oldukça tatlı ve keskin. Kahve kokusu da fazlasıyla baskın. Damakta sanki kahve çekirdeğini ağzınıza atmışsınız gibi bir acılık aldım. Türk kahvesi veya kavruk olarak da adlandırabilirim. Bu acılığı tatlı tütün ve hafif meyvemsi tatlar eşlik ediyor. Bitiş orta uzunlukta ve kavruk.

Yorumum: Infuse işlemi için acaba 2 gün yeterli olur mu diye düşünüyordum, fakat bu ilk deneme sonrası anladım ki bu süre fazla bile. Belki kahve gramajı da biraz azaltılabilir. Burundaki yoğun meyve ve kahve kokuları hoşuma gitse de damakta fazla acı buldum.

2. Cuba Serrano Lavado & Ardbeg An Oa

Pedro Ximénez şeri, yeni meşe ve Bourbon fıçılarda olgunlaşmış isli ve zengin karakterli Ardbeg An Oa (40 ml) ile 4g Cuba Serrano Lavado çekirdeğini 1 gün süreyle beklettim.

Tadım Notları: Burunda hafif füme, fındık vanilya ve ahşap kokuları. Yoğun ama dengeli. Bir önceki denemenin aksine burnu yormayan bir karakterde. Damakta is, kavruk kahve, elma şekeri ve fındık. Sıcak, hafif acı. Ağıza adeta yapışıyor, oldukça dolgun. Bitiş oldukça uzun, sıcak, acı ve çok hafif şekerli.

Yorumum: Başarılı diyebileceğim bir deneme oldu. 1 gün bekletme süresi fazlasıyla yeterli olmuş. Viski ve çekirdek uyumu özellikle burunda çok hoşuma gitti. Ardbeg An Oa karakteri, kahvenin gerisinde kalmadan kendini hissettirdi. Cuba çekirdeğinden gelen fındık ve meyve tatları başarılı, bu tatlar damakta ayrı bir katman getirdi. Yine de acaba kahve gramajı biraz daha az olsa acaba acı tatlar azalır mıydı diye düşünmeden edemiyorum.

3. Guatemala Antigua & Dalmore 12

4g Guatemala Antigua çekirdeğini, Bourbon ve şeri fıçılarda 12 sene geçirmiş Dalmore 12 (50 ml) içerisinde 30 saat süreyle beklettim.

Tadım Notları: Burunda kırmızı meyve, şeri, çikolatalı süt, badem, tabii ki kahve ve ıslak yaprak çağrışımı uyandıran kokular. Viski-kahve güzel bir dengede. Damakta kahve karakteri baskın. Bol baharat, badem, çekirdek kahve ile sıcak ve hafif acı. Şekerli türk kahvesi olarak adlandırabileceğim acı-tatlı aromalar da aldım.

Yorumum: Burunda başarılı, damakta ise ne yazık ki üzen bir deneme oldu. Burunda viski ve kahve karakterleri birbirini tamamlarken, damakta kahve çok baskın olmuş. Kahve-viski gramaj oranı bence uygun ama sanıyorum 30 saat biraz uzun bir bekletme süresi oldu.

4. Costa Rica Tarrazu & Glenmorangie Nectar D’or

En sevdiğim Glenmorangie ekspresyonu Nectar D’or (şişeye kıyamadığım için 30 ml…) içerisinde 2,5g Costa Rica Tarrazu çekirdeğini 1 gün süreyle beklettim.

Tadım Notları: Burunda ilk koklamayla beraber bu denemenin başarısız olduğunu anladım. Çok yoğun kavruk kahve ve odun kokuları… Çok hafif vanilya ve bitter kokular da aldım fakat bunlar fazlasıyla zayıf. Damakta kahve karakteri baskın, Nectar D’or’dan neredeyse eser yok… Acı kahve, badem çok az karamel. Sıcak ve asidik. Oldukça zor içimli.

Yorumum: Başarısızlığıyla beni şaşırtan bir eşleşme oldu. Viskinin ve kahvenin tadım notlarına ayrı ayrı baktığınızda paralel karakterler görüyoruz. Deneme öncesinde Nectar D’or’u zengin, zarif ve taze yapısıyla yine benzer karaktere sahip çiçeksi, yumuşak ve asidik Costa Rica Tarrazu’nun güzel uyum yakalayacağını düşünmüştüm. Fakat denememde ne yazık ki uyuma dair hiç bir şey göremedim.

5. El Salvador Chichontepec & Aberlour 12

Sonuncu deneme olarak tam bir Speyside maltı diyebileceğim Aberlour 12 (40 ml) içerisinde 3g El Salvador Chichontepec çekirdeğini 30 saat süreyle beklettim.

Tadım Notları: Burunda kahve karakteri çok baskın. Kavruk fındık, acı kahve ve plastik olarak adlandırabileceğim sentetik kokular aldım. İçmesem olur mu dedirten bir karakterde… Damakta Aberlour neyse ki kendini biraz gösterdi. Vanilya ve acı bal gibi tatlar aldım ama acı kahve ve sentetik tatlar hala mevcut.

Yorumum: Hiç şüphesiz en başarısız deneme bu oldu. Koklaması zor, içmesi ise neredeyse imkansız bir içki ortaya çıktı. El Salvador çekirdeğinin çikolata, badem ve kavrulmuş fındık aromalarının Aberlour 12 ile uyumlu olacağını düşünmüştüm, fakat sonuç hayal kırıklığı oldu.


Sonuç olarak;

Coffee-Infused viski denemelerinde en başarılı sonucu Cuba Serrano Lavado & Ardbeg An Oa oldu. Aslında hem viskiyi hem de kahveyi ayrı ayrı düşündüğümüzde uyum yakalamanın en zor olacağı deneme olabilir diye düşünmüştüm, çünkü ikisi de yoğun karakteristik tatlara sahip. Buna rağmen ortaya çıkan infused içki gayet başarılı oldu.

Nicaragua San Juan del Rio Coco & Auchentoshan American Oak ve Guatemala Antigua & Dalmore 12 denemeleri için ise umut vadetti diyebilirim. İkisinde de ufak gramaj veya bekletme süresi değişikliğiyle daha dengeli sonuçlar elde edilebilir.

Benim görüşüm Coffee-infused viskileri sek değil, soğuk olarak tüketmek veya kokteyl içerisinde tercih etmek daha keyifli olur. Özellikle soğuk kahve ve şurup ile farklı kokteyl tarifleri ortaya çıkabilirsiniz.

Denediğim bir tarif: 12 cl Cold Brew – 4 cl Coffee-Infused viski (ben ilk denemeden çıkan Auchentoshan’ı kullandım), 3 cl simple syrup, bol buz ile çalkalayın.

Yazımın başında da belirttiğim gibi, siz de benzer denemelerle farklı keşifler yapabilirsiniz. Bunun gibi keşifleri deneyimlemek bence hem eğlenceli, hem de oldukça eğitici olabiliyor.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Kahve Çekirdeklerinden Filtre Viski Deneyi…

Viski & Cookie Eşleşmeleri…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.