Adını Islay adasındaki Oa burnundan alan Ardbeg An Oa, Pedro Ximénez şeri, yeni meşe ve bourbon fıçılarda olgunlaştırılmış viskilerin, Fransız meşesinden yapılmış bir tankın içerisinde evlendirilmesi sonucu ortaya çıkıyor. Yıl ibaresi taşımayan (NAS) Ardbeg An Oa, %46,6 alkol derecesi ile şişeleniyor.

Turbalı viskilerin dünyası Islay hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, “Islay Viskileri Hakkında Her Şey” yazımı okuyabilirsiniz.

Ardbeg An Oa (Single Malt Scotch, 46.6% abv)

Burun: Bir Ardbeg ekspresyonundan bekleyeceğimiz gibi ilk koklama ile beraber turba kokularını belirgin bir şekilde hissediliyor. Turba notalarına bitter çikolata, vanilya, şeri ve odunsu kokular eşlik ediyor. An Oa’da aldığım tatlı kokuları “likörümsü” olarak tanımlayabilirim.

Kadeh biraz havalandıkça ilaçsı kokular hafif kendini gösterirken, tatlı notalar da belirginleşti. Tüm aromalar müthiş bir ahenk içinde.

Damak: Bol turbalı ve baharatlı aromalar belirgin. Hemen arkasında şeri karakteri kendinisi gösteriyor. Şarabi notalara, karamel, bal, tarçın ve hafif karabiber eşlik ediyor. Güçlü ve kuru bir karaktere sahip. Damağımda son olarak hafif şerili ve tuzlu aromalar bıraktı.

Bitiş: Bol baharatlı, kuru ve hafif acı karakterde uzun bir bitiş.

Ardbeg An Oa, bir Ardbeg’den bekleyebileceğimiz şekilde turba aromaları açısından oldukça tatmin edici. Buna ek olarak, şerili, karamelize ve az da olsa ilaçsı notalarla zengin bir içim sunuyor. Fakat benim şahsi görüşüm An Oa, Ardbeg 10 ve Uigeadail ekspresyonlarının biraz gerisinde kalıyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notları…

Tüm Ardbeg tadım notları…

Ardbeg An Oa
Burun89%
Damak86%
Bitiş86%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.