& Viski sayesinde gerek tadımlar, gerekse sosyal medya vasıtasıyla farklı profillerden birçok güzel insanla tanıştım. Bu tanıştığım insanlar sayesinde de hem viski konusunda, hem de farklı konularda daha çok bilgi sahibi oldum ve kendimi geliştirdim.

& Viski’yi ilk günden beri takip eden ve viski üzerine keyifli sohbetler yaptığım Serkan Yılmaz da viski sayesinde tanıştığım bu güzel insanlardan biri. Konuşmalarımızdan birinde Serkan, viskiye ek olarak parfümlere olan ilgisinden ve parfüm & viski ikilisinin aslında çok benzer olduğundan bahsetti. Bu konu tabii ki çok ilgimi çekti ve kendisinden konuk yazar olarak sitemde bu konuda bir yazı yazmasını rica ettim. Sağolsun beni kırmadı ve çok ilginç bir yazı yazdı.

Şimdi sizi Serkan’ın Viski & Parfüm üzerine yazmış olduğu yazıyla baş başa bırakıyorum.


Single Malt By Kilian

Viski & Parfüm ikilisini yan yana gördüğünüzde biraz şaşırmış olabilirsiniz, fakat aslında bu ikili birçok ortak noktaya sahip. Yüzlerce yıl öncesine dayanan geçmişleri, zengin ve kompleks kokuları, belli bir uzmanlık gerektirmeleri, viski & parfümü bence faylasıyla benzer yapmaya yetiyor…

Viski denildiği zaman akıllara Johnnie Walker, Chivas Regal veya Jack Daniel’s geldiği gibi, parfüm denildiği zaman da birçok insanın aklına Tom Ford, Dior veya Chanel gibi markalar geliyor. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere parfüm dünyası da aynı viski gibi çok daha zengin…

Bu saydığımız popüler markalara ek olarak, sınırlı üretim ve dağıtım ağına sahip olan ve yarattıkları kokular ile birçok kişinin koku hafızasına dokunabilen, oldukça niş parfüm markaları da bulunuyor. Bunlardan biri, benim de yakından takip ettiğim Kilian!

Öncelikle kısaca bu yazıya konu olan Kilian markasından bahsetmek istiyorum.

Kilian, dünyanın en lüks konyak üreticilerinden biri olan Hennessy markasının varisi olan Kilian Hennessy tarafından yaratılmış bir parfüm markası.

Parfüm üzerine eğitim alan ve Christian Dior, Paco Rabanne, Alexander McQueen ve Giorgio Armani gibi markalarla çalışan Kilian, 2007 yılında kendi adını taşıyan markasını kuruyor. Kilian parfümlerini yaratırken aile geleneğini ihmal etmiyor ve farklı içki temalarını parfümlerinde kullanıyor.

Kilian 2015 yılında çıkardığı Single Malt isimli kokusu ile de viski severlerin burunlarına hitap ediyor.

Single Malt parfümünden kısaca bahsetmem gerekirse;

Kokuyu sıktığınız anda çok güçlü bir alkol kokusu sizi karşılıyor. Yüksek alkollü bir viskiyi bardağa döktüğünüz andaki gibi, burna adeta yumruk atan cinsten bir koku… Alkol kokusu biraz dizginlendikten sonra viski severlerin yüzünde gülümseme yaratacak bir malt kokusu ortaya çıkıyor. Malt kokusundan sonra erik ve vanilya gibi çok hoş tatlı kokular beliriyor. Sonlara doğru ise, malt ve tatlı kokulara sedir ağacı kokusu da ekleniyor.

Parfümün son olarak bıraktığı kokuyu, meyvemsi karaktere sahip viskilerin ertesi gün bardakta bıraktığı kokuya çok benzettiğimi söylemeden geçemeyeceğim! Hatta bir viski ismi vermem gerekirse, Aberlour 12 diyebilirim.

Parfümün performansı oldukça tatmin edici. Yaklaşık 10 saat boyunca yoğun bir şekilde etkisi sürüyor.

Bu parfümün mimarı parfümör Sidonie Lancesseur’u gerçekten tebrik etmek istiyorum! Sidonie viski notalarını sonuna kadar hissettiren çok hoş bir parfüm yaratmış. (Parfümörleri viski dünyasındaki baş harmancılara benzetebiliriz)

Single Malt parfümünün 50ml’lik şişesi için 265 Euro gibi bir ücret ödemeniz gerektiğini belirtelim.

Kilian’ın Single Malt parfümü çok hoşuma gitse de, bu parfümün günlük kullanıma pek uygun olmadığını düşünüyorum. Her ne kadar viski severleri tatmin edecek bir karaktere sahip olsa da, güçlü bir viski kokusuna sahip olduğu için bazı burunları rahatsız edebilir…

Single Malt By Kilian parfümü, viski severler için önemli bir şehir olan (Viski festivalleri ve viski barları bolluğu nedeniyle) Londra’daki Kilian butiğine özel olarak üretilmiş. Bu nedenle Kilian butikleri dışında bulmak ne yazık ki pek mümkün değil…

Ufak bir tavsiye: Eğer ben kendim bir Kilian parfümü kullanacak olsaydım, tercihim kesinlikle Rom temalı Straight to Heaven veya Brandy temalı Apple Brandy olurdu.

Serkan Yılmaz

Leave a Reply

Your email address will not be published.