İskoçya’nın Campbeltown bölgesinde bulunan Glengyle damıtımevinin 12 yıllık ekspresyonu Kilkerran 12, %70 bourbon ve % 30 şeri fıçılarında olgunlaşıp, %46 alkol derecesiyle şişeleniyor. Kilkerran 12, 1872’de kurulup 1920’li yıllarda kapılarını kapatan ve 2004 yılında tekrar hayata geçen Glengyle damıtımevinin ilk viskilerinden biri.

Bu ekspresyonu en son, Gusto Viski Kulübü ile yaptığımız “Campbeltown’un Nadir Viskileri” tadımında deneme fırsatım olmuştu.

Kilkerran 12 (Scotch Single Malt, 46% abv)

Burun: Burunda İrlanda viskilerini anımsatan tatlı ve saman kokular mevcut. Bunlara hafif turba ve ilaçsı kokular eşlik ediyor.

Damak: Damakta şaşırtıcı miktarda tatlı… Esmer şeker, çikolata vanilya ve bal öne çıkan aromalar. Şeri ve meyvemsi aromalara hafif ilaçsı tatlar eşlik ediyor. Kremamsı bir dokuda.

Bitiş: Bitişte şekerli aromalar baskın, ağızda çok hafif de bir karabiber tadı bırakıyor. Orta ile uzun arası bir uzunlukta, kuru yapıda.

Genel Yorum: Burunda ilaçsı ve turbamsı aromalar ile başlayıp damakta tatlı bir karaktere bürünen Kilkerran 12, baştan sonra şaşırtıcı bir ekspresyon. Hem İrlanda hem de Islay viskilerini anımsatan zengin karakterli, yumuşak bir viski.

Kilkerran 12
Hem İrlanda hem de Islay viskilerini anımsatan zengin karakterli, yumuşak bir viski.
Burun89%
Damak90%
Bitiş88%
Genel89%
89%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
65%

Leave a Reply

Your email address will not be published.