Her yıl heyecanla beklenen Diageo Special Releases serisi bu sene Londra’da 29 Eylül – 1 Ekim tarihlerinde yapılan Whisky Show’da viski severlerin beğenisine sunuldu. Benim de Whisky Show London’da tatmak istediğim viskiler arasında en yukarı sıralarda bulunan bu özel viskileri tadıp hızlıca notlarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Bu yıl “Spirited Xchange” temasıyla sunulan şişeler her zaman olduğu gibi en az viskiler kadar etiket tasarımlarıyla da fazlasıyla dikkat çekiyor. Spirited Xchange teması ile Diageo Special Releases 2023 serisi bizi farklı coğrafyalara götürüp, değişik kültürlerin viskiye etkisini bize göstermeyi amaçlamış.

Diageo Special Releases Nedir?

Diageo Special Releases serisine pek aşina değilseniz, tadım notlarıma geçmeden önce çok kısaca size bu özel koleksiyondan bahsetmek isterim. Diageo Special Releases, viski dünyasının en büyük firmalarından Diageo’nun her yıl çıkardığı bir seri. İskoçya’nın farklı damıtımevlerinden viskileri barındıran bu seriyi özel kılan detay ise seride yer alan viskilerin oldukça ilginç fıçı detaylarına sahip olması. Tüm ekspresyonların Cask Strength (fıçı sertliğinde) olarak şişeleniyor olması da diğer dikkat çeken bir detay. Diageo Special Releases serisi her sene farklı bir temaya sahip oluyor. Bu temayı da çok şık bir şekilde her şişenin üzerinde görüyoruz.


Diageo Special Releases 2023 tam 8 şişeden oluşuyor:

  • Roseisle 12 Year Old – The Origami Kite (56.5%)
  • Singleton of Glendullan 14 Year Old Chardonnay – The Silken Gown (55%)
  • Glenkinchie 27 Year Old – The Floral Treasure (58.3%)
  • Mortlach The Katana’s Edge (58%)
  • Clynelish 10 Year Old – The Jazz Crescendo (57.5%)
  • Oban 11 Year Old Rum Finish – The Soul of Calypso (58%)
  • Talisker The Wild Explorador (59.7%)
  • Lagavulin 12 Year Old Tequila Finish – The Ink of Legends (56.4%)

Clynelish 10 Year Old – The Jazz Crescendo dışındaki tüm viskileri Whisky Show 2023’te tatma şansım oldu. Clynelish’i de umuyorum ki yakın bir zamanda tadacağım.


Roseisle 12 Year Old – The Origami Kite (Single Malt Scotch, 56.5% abv)

Diageo’nun 2010 yılında açtığı Roseisle damıtımevinin ilk şişelemesi olma özelliğini taşıyan Roseisle 12 Year Old – The Origami Kite, ex-bourbon ve tekrar dolum fıçılarda 12 yıl olgunlaştırıldıktan sonra 56.5% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Burun: İlk koklamayla beraber armut, elma, vanilya ve karamel gibi hoş ve meyvemsi kokular. Bu kokuları meşe ve hafif otsu notalar takip ediyor. Yumuşak, dengeli.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da Bourbon fıçı karakteri belirgin. Elma, armut, vanilya ve toffee tatları. Hemen arkasında meşe, tarçın ve hafif üzüm geliyor. Alkol oranı damakta biraz belirgin.

Bitiş: Vanilya, meşe, tarçın aromaları ile orta-uzun bir bitiş.

Roseisle 12 Year Old – The Origami Kite genel olarak Bourbon fıçı etkisinin yoğun olduğu zarif ve tatlı bir ekspresyon olmuş. Keyifli fakat çok da kompleks bulmadığım bu viski için en büyük eleştirim ise damakta ve bitişte biraz genç bir görüntü vermesi. Birkaç damla su ile daha biraz daha içimi keyifli olabilir.

Rating: 83

Tadılan tarihteki fiyatı: £120


Singleton of Glendullan 14 Year Old – The Silken Gown (Single Malt Scotch, 55% abv)

Glendullan damıtımevinin geleneksel olgunlaştırma sonrası Fransa’nın Burgundy bölgesinden eski Chardonnay fıçılarında beklettiği, 55% alkol derecesine sahip şişelemesi. Şişe üzerindeki renkli motifler Fransız moda evlerine vurgu yapıyor.

Burun: Elma, armut, şeftali, limon ve malt kokularıyla oldukça kremamsı ve dolgun bir his uyandırıyor.

Damak: Burunda uyandırdığı hissiyat damakta da karşımıza çıkıyor. Elma şekeri, dolgun üzüm, karamel ve sütlü çikolata tatlarını meşe, kruvasan ve tarçın takip ediyor. Tatlı ve kremamsı.

Bitiş: Elma, karamel ve tarçın tatları ile kısa-orta arası yumuşak, hafif baharatlı bir bitiş.

Singleton of Glendullan 14 Year Old, burunda ve damakta oldukça zengin meyvemsi ve dolgun bir ekspresyon olmuş. Özellikle burunda yarattığı kremamsı hissiyat çok hoşuma gitti. Diageo Special Releases 2023’ün en başarılı şişelerinden.

Rating: 87

Tadılan tarihteki fiyatı: £132


Glenkinchie 27 Year Old – The Floral Treasure (Single Malt Scotch, 58.3% abv)

Lowland bölgesinin önemli damıtımevlerinden Glenkinchie’de tam 27 yıl boyunca tekrar dolum Amerikan ve Avrupa meşe fıçılarda olgunlaşan bu ekspresyon 58.3% alkol derecesiyle şişelenmiş. Bu ekspresyonun yaratım sürecinde ise Çin porselenlerinin hassas yapısından esinlenilmiş ve bu da etiketin üzerinde şık bir şekilde resmedilmiş. Bu şişe aynı zamanda damıtımevinin en yaşlı şişelerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Bu viski benim de daha önce 24 yıllığını tattığım Glenkinchie’den denediğim en yaşlı viski.

Burun: İlk koklamayla meyvemsi ve çiçeksi dedirtiyor. Oldukça hoş çiçek, saman ve ve parfümsü kokulara mandalina, armut, bal, sütlü çikolata ve yeni meşe eşlik ediyor.

Damak: Damakta da burunda olduğu gibi çiçeksi ve meyvemsi. Klasik bir Lowland viskisi. Elma, armut, bal, karamel ve dolgun meşe tatları. Yumuşak içimli ve kremamsı ama oturaklı bir viski.

Bitiş: Hafif meşe ve meyvemsi tatlar ile zarif, uzun bir bitiş.

Glenkinchie 27 Year Old – The Floral Treasure, Diageo Special Releases 2023 serisindeki favori viskim olmaya aday. Son kararı vermem için 1-2 kez daha tatmam yardımcı olacaktır. Genel olarak bir Lowland viskisinden beklenen meyvemsi ve çiçeksi zarifliği sunan ama 27 yıl olgunlaşmanın ağırlığını da bize gösteren oldukça başarılı bir viski.

Rating: 88

Tadılan tarihteki fiyatı: £340


Mortlach The Katana’s Edge (Single Malt Scotch, 58% abv)

Japonya’nın Kanosuke damıtımevinden alınan fıçılar ve eski Pinot Noir fıçılarında olgunlaştırılan Mortlach The Katana’s Edge, 58% alkol derecesiyle fıçı sertliğinde yıl ibaresiz olarak şişeleniyor. Etiket tasarımı bize viskinin Japon fıçı detayını fazlasıyla yansıtıyor.

Burun: İlk koklamayla beraber “Mortlach” dedirten bir burun. Etsi ve metalik olarak adlandırabileceğim kokulara dolgun meyve, citrus, karamel, yanık meşe ve hafif biberli notalar eşlik ediyor.

Damak: Armut, elma, şeftali ve bitter çikolata tatlı aromalara yanık meşe, karabiber ve kuvertür çikolata olarak adlandırabileceğim acı-kuru tatlar eşlik ediyor. Tatlı başlayıp kurulaşan bir damak.

Bitiş: Meşe, elma, bitter çikolata ile hafif tatlı, kuru bir bitiş.

Mortlach The Katana’s Edge, Mortlach severleri üzmeyecek bir ekspresyon olmuş. Burunda Mortlach’ın alışık olduğumuz etsi kokuları, Pinot Noir fıçılarından gelen tatlı nüanslar güzel şekilde dengelenmiş. Kanosuke fıçılarının etkisini ise hem burunda hem de damaktaki kompleks karakterde görüyoruz. Başarılı bir Mortlach ekspresyonu.

Rating: 86

Tadılan tarihteki fiyatı: £250


Oban 11 Year Old Rum Finish – The Soul of Calypso (Single Malt Scotch, 58% abv)

Oban damıtımevinin bu ekspresyonu renkli etiketi ve canlı karakteriyle bizi Karayiplere götürüyor. Standart olgunlaşma sonrası Karayip rom fıçılarında bitiş verilen Oban 11 Year Old – The Soul of Calypso, 58% alkol derecesiyle fıçı sertliğinde şişeleniyor.

Burun: İlk koklamayla birlikte elma, muz, kavun, karamel ve kokulu mum notaları. Oldukça canlı ve tatlı bir burun. Kadehin havalanmasıyla beyaz karabiber ve nane kokuları almak da mümkün.

Damak: Elma, armut, narenciye ve tropik meyve tatlarına biber, tuz ve yanık meşe aromaları eşlik ediyor. Kompleks bir damak.

Bitiş: Elma, portakal ve hafif biber aromaları ile uzun bir bitiş.

Oban 11 Year Old Rum Finish – The Soul of Calypso için serinin en katmanlı ekspresyonlarından biri diyebiliriz. Burundaki canlı ve zarif karakter, damakta da kompleks yapı çok hoşuma gitti.

Rating: 87

Tadılan tarihteki fiyatı: £140


Talisker The Wild Explorador (Single Malt Scotch, 59.7% abv)

Talisker The Wild Explorador, Skye adasında bulunan damıtımevinin standart olgunlaştırma sonrasında Tawny Port fıçılarında bitiş vererek 59.7% dereceyle şişelediği ekspresyonu. Serinin diğer şişelerinde olduğu gibi Talisker’in etiket tasarımı bizleri yine farklı bir coğrafyaya götürüyor. Bu sefer ise destinasyonumuz Portekiz’in Porto şehri.

Burun: Talisker’ın alışık olduğumuz is, yosun ve tuzlu karakterine deri, bal, karamel, limon ve karabiber kokuları eşlik ediyor. Zengin ve dolgun.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da damıtımevi karakterini bizlere hemen veriyor. Deniz tuzu, karabiber ve is aromaları. Bunları karamel, kuru üzüm ve narenciye takip ediyor. Yine hafif deri ve yeni meşe. Tatlı aromalar giderek kendini artarak gösteriyor.

Bitiş: Karabiber, tuzlu karamel ve is ile uzun bir bitiş.

Talisker The Wild Explorador, markanın Port Ruighe ekspresyonuyla benzer fıçı detaylarına sahip olduğu için ister istemez onunla kıyasladım. Port Ruighe’deki isli, tuzlu ve tatlı dengesi The Wild Explorador’da da görüyoruz. Fakat bu ekspresyonun dolgunluk ve zenginlik olarak biraz daha önce olduğunu söyleyebilirim.

Rating: 86

Tadılan tarihteki fiyatı: £120


Lagavulin 12 Year Old Tequila Finish – The Ink of Legends (Single Malt Scotch, 56.4% abv)

Diageo Special Releases 2023 serisinin son üyesi Lagavulin’den. Bourbon fıçılarda olgunlaştıktan sonra birkaç aylığına eski Don Julio Anejo Tequila fıçılarında bitiş verilen bu ilginç ekspresyon fıçı sertliğinde 56.4% dereceyle şişeleniyor.

Burun: İlk koklamayla Lagavulin’in alışık olduğumuz turba, yosun ve is kokuları. Bu kokuları karabiber, eski meşe ve yeşil biber takip ediyor. Hafif ilaçsı, alkol belirgin bir burun.

Damak: Damakta beklenenden tatlı başlıyor fakat hızla kuru ve biberli bir karaktere bürünüyor. Bitter çikolata ve karamel tatlarını yoğun turba, yanık meşe, mentol, karabiber ve otsu aromalar takip ediyor. Tekila fıçı etkisini yeşil biber ve otsu olarak adlandırabileceğim dolgun ama hafif acı tatlar ile hissediyoruz.

Bitiş: Karabiber, kül ve yeşil biber ile uzun ve sert bir bitiş.

Lagavulin 12 Year Old – The Ink of Legends, son 1-2 yılda raflarda görmeye başladığımız tekila bitişli viskilere ilginç bir ekleme olmuş. Bir viski sever olarak henüz tekila fıçı konusunda ikna olmuş değilim. Bu ekspresyonda her ne kadar burunda ve damaktaki bitkisel ve otsu karakteriyle tekila etkisi ilginç gelse de, bitişi oldukça sert buldum. Bu ekspresyonu en kısa zamanda birkaç damla su ile tekrar denemek isterim.

Rating: 84

Tadılan tarihteki fiyatı: £155

01102023

Leave a Reply

Your email address will not be published.