Geçtiğimiz haftalarda Edinburgh Whisky Academy‘nin Introduction to Whisky Certificate programına kaydolduğumu sizlere duyurmuştum. Çok kısaca da akademiden ve farklı programlarından bahsettiğim bir yazı paylaşmıştım (Buradan göz atabilirsiniz).

Bu yazımda ise viski konusunda kendini geliştirmek isteyen ve bir eğitim arayan viski meraklılarına, geçtiğimiz günlerde tamamladığım bu sertifika programı hakkındaki yorumlarımı paylaşacağım. Yorumlarımla beraber içerik ve kapsam hakkında detayları da sizlerle paylaşacağım.

Böylece, “bu sertifika programı ihtiyacımı karşılar mı, neler öğreneceğim, faydalı olur mu veya bütçeme/zamanıma değer mi” gibi sorularınızı yanıtlayacağımı umuyorum.

İskoçya merkezli Edinburgh Whisky Academy, farklı uzmanlar tarafından hazırlanmış, Scottish Qualifications Authority (SQA) onaylı, oldukça zengin içerikli, hem online hem de direkt katılımlı sertifikasyon programları sunan bağımsız bir kuruluş.


Introduction to Whisky Certificate

“Introduction to Whisky Certificate” adından da anlaşılacağı üzere viski kültürüne giriş seviyesinde bir program, fakat sakın bu sizi içeriğin basit ve genel olacağı yönünde yanıltmasın…

Programa başlamadan önce konu başlıklarını incelediğimde daha önce gördüğüm ve benim de üzerine çok fazla yazı yazdığım, araştırdığım konuları barındırdığını görmüştüm. Buna rağmen her başlıkta mutlaka yeni bilgiler edindiğimi ve belli konularda da bilgilerimi daha da pekiştirdiğimi söyleyebilirim.

Viski konusunda bir araştırma yaparken birçok farklı kaynağa göz atıyorum ve notlar çıkarıyorum. Her ne kadar iyi not alan bir öğrenci olsam da, ilerleyen zamanlarda bu notlar bana bile biraz karışık gelebiliyor. İşte Introduction to Whisky Certificate’ın en büyük avantajını burada yaşadım. Konu ve alt başlıkların düzgün gruplanması ve içeriklerin belli sıralamayla detaylı bir şekilde sunulması nedeniyle, tek başıma araştırma yaptığım zamanlardaki gibi bir “dağılma” sorunu yaşamadan, düzgün ve tutarlı şekilde not tutmamı sağladı.

Ben programa 10 Mayıs’ta başlayıp 25 Mayıs’ta bitirdim fakat dilerseniz biraz daha hızlı davranarak 2-3 günde bitirmeniz de mümkün. Bu tamamen sizin çalışma rutininize bağlı.

Ben 2 hafta boyunca neredeyse her gün 30-45 dakika zaman ayırdım, bolca not aldım ve farklı kaynaklara da başvurarak daha da detayına inmek istediğim konularda biraz daha zaman harcadım.


Gelelim Introduction to Whisky Certificate’ın konu başlıklarına;

Program 8 modülden oluşuyor. Her bir modül sonunda bilgilerinizi pekiştirmenizi sağlayacak 4-5 soruluk quizler yer alıyor. Programdaki modül başlıkları şu şekilde;

 1. History (Tarih)
 2. Business of Whisky (Sektör)
 3. Raw Materials (Ham Maddeler)
 4. Production Process (Üretim Süreci)
 5. Batch Distillation (Distilasyon)
 6. Maturation (Olgunlaşma)
 7. Bottling (Şişeleme)
 8. Grain Distillation & Blending (Tahıl Distilasyonu ve Harmanlama)

İlk modülde viskinin 11.yy’dan günümüze kadar olan süreci anlatılıyor. İlk dönemlerde viskinin kaçak üretimi, regülasyonların ve viskiye dair tanımların hayatımıza girişi, viskiyi bugünkü haline getiren önemli gelişmeler ve günümüzde viskinin geldiği nokta gibi başlıklar sizi çok sıkmadan akıcı bir şekilde aktarılıyor.

İkinci modülde ise viski dünyasındaki tanımlamalardan, sektörel gelişmelerden ve viski pazarı hakkında ilginç bilgiler paylaşılıyor.

Program boyunca anlamadığınız veya daha da detayını öğrenmek istediğiniz konuları eğitmenlere sorma şansınız da oluyor. 1-2 gün içerisinde sorularınızı dönüş sağlıyorlar.

3. modülle beraber benim gibi viski “ineklerini” fazlasıyla tatmin edecek eğlenceli ve bilgi dolu bölümler başlıyor. Viski üretim sürecine dair bilmeniz gereken bütün detaylar en anlaşılır şekilde paylaşılıyor. Burada genel anlatımla beraber ciddi teknik detayların da yer aldığını belirtmeliyim.

Viski üretiminde kullanılan suyun nasıl filtre edildiğinden, arpanın organik yapısına, lapalama tankındaki suyun derecesinden imbik şekillerinin alkolün karakterine etkisine veya meşenin moleküler yapısından sürekli damıtım sürecine kadar birçok önemli teknik detay paylaşılıyor.

Bu modüllerin benim için gerçekten çok tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Chill-filtration ve tahıl viski distilasyonu konularını çok güzel pekiştirmiş oldum.

Tüm modülleri tamamladıktan sonra sizi 52 soruluk online bir sınav bekliyor. Bu sınav, her modül sonunda karşınıza çıkan quizlerden pek de farklı değil. Teknik sorular için gerekirse notlarınıza bakarak kolayca geçebileceğiniz bir sınav.

Herhangi bir süre sınırı olmadığı için de notlarınızın yardımcı olmadığı ve çok sıkıştığınız kısımlar için internete başvurabilirsiniz. Ama tabii ki bunu çok tavsiye etmem… En güzeli iyi not alıp, sınavda da kendi notlarınızdan ilerlemeniz.

Özetle;

Introduction to Whisky Certificate’ı büyük bir keyifle ve heyecanla tamamladım. Programın her seviyedeki viski sever için kesinlikle çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Yazımın başında da belirttiğim gibi, bir viski blogger’ı olarak bu programda yer alan konu başlıkları, daha önce uzun uzun araştırdığım konular olsa da, programın zengin içeriği ve sade anlatımı benim de bilgilerimi pekiştirmemi ve bazı teknik konuların mantığını daha iyi anlamamı sağladı.

“Introduction to Whisky Certificate” sonrasında şimdi sırada “Focus on Flavour” ve “Wake Up Your Whisky Nose” modülleri var. Bu iki modül sonrasında ise Gin School‘a başlamayı planlıyorum. 

Edinburgh Whisky Academy ve eğitim programları hakkında detaylı bilgi için web sayfalarına göz atabilirsiniz…

Sertifika programına katılacak olanlara şimdiden iyi eğlenceler ve iyi şanslar!


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Edinburgh Whisky Academy: The Art of Tasting Whisky Notlarım!

One Response

 1. Lakshan

  Hi. I would like to know about whiskey diploma. Can I get information about that thank you.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.