Viskiye merakımın başlamasıyla beraber bu konuda bulabildiğim her kaynağı okumaya başladım. Belli bir süre sonra viski merakım bir hobiye ve sonrasında da veviski.com ile beraber hobiden çok daha öteye geçerek, hayatımın bir parçası haline geldi.

Bu süre zarfında viski konusunda bilgim artsa da merakım, heyecanım ve kendimi geliştirme isteğim hiç azalmadı. Farklı bir kitap, film, belgesel, makale, yani viskiyle alakalı bana yeni bir şey öğretebilecek ne varsa halen sürekli bir arayış içinde olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazımda sizlere, bu arayış sırasında karşıma çıkan Edinburgh Whisky Academy‘den ve benim de henüz başlamış olduğum eğitim programlarından bahsedeceğim.


Edinburgh Whisky Academy‘i ilk olarak geçen sene viski konusunda eğitim araştırması yaparken bulmuştum. Hem akademi olarak duruşları, hem de eğitim içerikleri çok hoşuma gitmişti. Tek sorun yoğun iş temposu, sosyal hayat ve tabii ki veviski derken bu eğitime zaman yaratamamamdı…

Hepimizin evlere kapandığı bu dönem, “en azından” bu konu için bana bir fırsat oldu ve dün itibariyle Edinburgh Whisky Academy’nin “Introduction to Whisky Certificate” online sertifika programına kaydoldum ve büyük bir hevesle derslere başladım.

İskoçya merkezli Edinburgh Whisky Academy, farklı uzmanlar tarafından hazırlanmış, Scottish Qualifications Authority (SQA) onaylı, oldukça zengin içerikli, hem online hem de direkt katılımlı sertifikasyon programları sunan bağımsız bir kuruluş.

Introduction to Whisky Certificate, viski kültürüne giriş seviyesinde bir program. Konu başlıklarını incelediğimde aslında daha önce gördüğüm ve benim de üzerine yazılar yazdığım konuları barındırdığını gördüm. Fakat uzman isimler tarafından oluşturulmuş, belli bir düzene sahip ve zengin kaynaklarla desteklenmiş bir program olduğu için, hem mevcut bilgilerimi (temellerimi) sağlamlaştıracağımı, hem de farklı bilgiler öğreneneceğimi düşündüm.

Akademide viskiye alakalı farklı eğitimlere ek olarak “Gin” için de ayrı bir program bulunuyor. Ben “Introduction to Whisky Certificate” sonrasında “Wake Up Your Whisky Nose” ve “Focus on Flavour” eğitimlerini de tamamlamayı düşünüyorum. Sonra ise fırsatım olursa Gin School‘a göz atacağım.

Bu yazıyı paylaşma amacım viski konusunda kendini geliştirmek isteyen ve bir sertifika programı arayan viski meraklılarına bir ön bilgi vermekti.

Mayıs-Haziran gibi eğitimi bitirmeyi hedefliyorum. Sonrasında ise içerik ve kapsam hakkında daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağım. Böylece, “bu sertifika programı ihtiyacımı karşılar mı, faydalı olur mu veya bütçeme/zamanıma değer mi” gibi olası sorularınızı yanıtlayacağımı umuyorum.

Edinburgh Whisky Academy ve eğitim programları hakkında detaylı bilgi için web sayfalarına göz atabilirsiniz…


Güncelleme: Edinburgh Whisky Academy’si notlarıma ve yorumlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.