Jack Daniel’s Tennessee Honey, Amerikalı viski devi Jack Daniel’s’ın çıkarmış olduğu bal aromalı bir “viski likörü”. Markanın kömürden filtrasyon (Charcoal Mellowing) işleminden geçirerek ürettiği viskilerini, yine kendi ürettiği bal likörüyle harmanlamasıyla yapılan Jack Daniel’s Tennessee Honey, %35 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Jack Daniel’s Tennessee Honey’nin “viski” değil, bir “viski likörü” olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Viski olabilmek için aranan minimum %40’lık alkol derecesine sahip olmaması ve içerisinde bal likörü bulundurması nedeniyle, bu içkiye “viski” diyemiyoruz.

Jack Daniel’s Tennessee Honey (Ballı Viski Likörü, 35% abv)

Burun: Bekleneceği şekilde bal kokusu oldukça baskın. Bununla beraber vanilya, karamel, bisküvi ve hafif tarçın kokuları.

Damak: Burunda aldığımız bal ve onu takip eden vanilya ve karamel tatları damakta da belirgin. Burunla kıyasla vanilya, meşe ve tarçın aromaları daha baskın. Sütlü çikolata ve akçaağaç şurubu gibi dolgun tatlar da aldım. Damakta viski sıcaklığını hissettiriyor.

Bitiş: Tarçın, bal ve vanilya ile orta uzunlukta, sıcak bir bitiş.

Jack Daniel’s Tennessee Honey’i, herhangi bir viskiyle kıyaslamadan bir “viski likörü” olarak değerlendirmek gerekiyor. Tatlı içki seven ve özellikle sıcak havalarda soğuk/buzlu içimden keyif alanların tercih edebileceği bir seçenek. Farklı kokteyllerde de denenebilir.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Jack Daniel’s tadım notları…

Viski likörleri ve diğer içki türlerinden paylaşımlarım için…

Jack Daniel's Tennessee Honey
70%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.