Pernod-Ricard’un sahibi olduğu Kanada’nın Ontario şehrinde bulunan Hiram Walker damıtımevinde üretilen Lot 40 Rye, %100 çavdardan geleneksel Pot imbiklerde damıtılıp, yeni meşe fıçılarda olgunlaştırılıyor.

İlk kez London Whisky Show‘da tatma fırsatı yakaladığım Lot 40 Rye, çavdar viski kategorisinin en başarılı örneklerinden biri.

Lot 40 Rye (Kanada Çavdar Viskisi, 43% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber bol vanilya, karamel, akçaağaç şurubu ve incir. Bu kokulara ek olarak hafif hindistan cevizi ve tarçın kokuları da aldım. Oldukça taze bir görüntüde.

Damak: Damakta bol tarçın, biber, bal, karamel, esmer şeker ve akçaağaç şurubu. Damakta olduğu tatlı aromalar belirgin ama baharat karakter, biraz daha baskın diyebilirim. Sıcaklıkla beraber hafif yanıksı tatlar da aldım. Dolgun, sıcak ama buna rağmen damakta kaygan ve yumuşak içimli.

Bitiş: Karamel, tarçın, bal ve hafif yanıksı tatlar ile sıcak ve orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Lot 40 Rye, çok sevdiğim “Rye” kategorisinde tattığım en başarılı örneklerden biri diyebilirim. Tatlı-baharatlı aromaların dengesi, damaktaki kaygan ve dolgun karakteri ve yarattığı viski içiyorum hissiyatiyle keyif aldığım bir Kanada ekspresyonu oldu.

290919

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Amerikan viskileri tadım notlarım…

Çavdar (Rye) viski tadım notlarım…

Lot 40 Rye
Tatlı-baharatlı aromaların dengesi, damaktaki kaygan ve dolgun karakteri ve yarattığı viski içiyorum hissiyatiyle keyif aldığım bir Kanada ekspresyonu oldu.
Burun88%
Damak88%
Bitiş87%
Genel88%
88%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
81%

Leave a Reply

Your email address will not be published.