Elements of Islay Peat & Sherry, bağımsız şişeleyici Elixir Distillers‘a ait Elements of Islay markasının Paris’te bulunan dünyaca ünlü içki dükkanı La Maison du Whisky (LMDW) için özel şişelediği bir ekspresyon.

İçerisinde Lagavulin ve Caol Ila gibi Islay damıtımevlerinden malt viskileri barındıran Peat & Sherry, Oloroso Şeri fıçılarda 18 aylık ek bir olgunlaştırma (bitiş/finish) görmüş. Bir malt harmanı olan Peat & Sherry, 58.5 alkol seviyesiyle şişeleniyor.

Elements of Islay Peat & Sherry (İskoçya, Blended Malt, 58.5% abv)

Burun: Adında yer alan “Peat & Sherry” ibaresinin hakkını fazlasıyla veriyor. İki karakter de fazlasıyla yoğun olmasına rağmen çok dengeli. Kuru üzüm, pekmez, karamel ve likör gibi tatlı aromalara bol turba, kızarmış ekmek, ıslak meşe, zencefil ve çok hafif mentol eşlik ediyor. Oldukça aromatik ve yoğun. Geride çok hafif ilaçsı kokular da almak mümkün.

Biraz ilginç bir benzetme olacak ama, Peat & Sherry’i kısaca “Turba ateşinde pişen bonfile üzerine tatlı bir şeri şarabı dökülmüş” şeklinde tanımlayabilirim…

Damak: Turba ve şeri ikilisi damakta kaldığı yerden devam ediyor. Fakat burada şerinin biraz daha keskin ve yoğun olduğunu söyleyebilirim. Bol kuru üzüm, karamel ve bitter aromalarına bol baharatlı ve karabiberli tatlar eşlik ediyor. Son olarak damakta hafif yanıksı ve tuzlu aromalar hissediyoruz. Oldukça dolgun bir yapıda.

Bitiş: Bol şeri ve karabiberli uzun bir bitiş.

Genel Yorum: Elements of Islay Peat & Sherry, turba & şeri uyumunu müthiş yansıtan bir viski. Özellikle burundaki dengeye bayıldığımı söyleyebilirim. Damak turba etkisinin hafif azaldığını görsek de baharatlı aromalar oldukça tatmin edici güçlü bir içim sunuyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“Turba Nedir? Viski İçin Önemi Nedir?” yazım…

İsli viskilerin cenneti Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi için…

230219

Elements of Islay Peat & Sherry
Turba & şeri uyumunu müthiş yansıtan bir viski. Özellikle burundaki dengeye bayıldığımı söyleyebilirim.
Burun91%
Damak88%
Bitiş90%
Genel89%
90%Overall Score
Reader Rating: (4 Votes)
85%

Leave a Reply

Your email address will not be published.