Speyside bölgesinde bulunan Glenburgie, dünyanın en çok satan harmanlarından biri olan Ballantine’s‘ın ana karakterini oluşturan 3 malt viskiden biri. Glenburgie 15, “The Ballantine’s Single Malt” serisinin diğer üyeleri Miltonduff 15 ve Glentauchers 15 gibi 2017’nin sonlarına doğru travel retail’e özel olarak satışa sunuldu.

Glenburgie 15 (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: İlk koklamamla beraber şeftali demem bir oldu! Şeftali, elma ve armut ile oldukça meyvemsi ve tatlı. Bu kokuları vanilya, bal ve çok az meşe takip ediyor. Yuvarlak, çok hafif ve dengeli.

Damak: Şeftali aroması damakta da çok belirgin. Meyvemsi aromalara, tarçın ve çikolata eşlik ediyor. Çok kolay içimli ve kremamsı.

Bitiş: Tarçın, karamel ve bitter. Kısa uzunlukta.

Genel Yorum: Glenburgie 15, genel olarak tatlı ve yumuşak bir viski. Burundaki meyvemsi kokular ve damaktaki pürüzsüz karakteri çok hoş.

Fakat özellikle damakta meyvemsi aromalar dışındaki tatların biraz daha belirgin olmasını arzu ederdim. Ek olarak, fazla yumuşak yapısı nedeniyle her viskide aradığım “Viski içiyorum” hissini Glenburgie 15’i içerken yaşayamadım. Diğer bir olumsuz yanı da, Glenburgie’nin bir malt viskiden beklemeyeceğiniz kadar kısa bitişli olması…

Glenburgie 15
Genel olarak tatlı ve yumuşak. Burundaki meyvemsi kokular ve damaktaki pürüzsüz karakteri çok hoş. Kısa bitişi ve düz yapısı ise olumsuz yönleri...
Burun79%
Damak77%
Bitiş78%
Genel78%
78%Overall Score
Reader Rating: (4 Votes)
72%

Leave a Reply

Your email address will not be published.