Yamazaki 12, Suntory bünyesinde bulunan ve Japonya’nın ilk viski damıtımevi olma özelliğini taşıyan Yamazaki’nin 1984 yılında çıkardığı ekspresyonu. Bourbon, İspanyol şeri ve Mizunara Japon meşe fıçılarından oluşan bir seçkide 12 yıl olgunlaştırılan Yamazaki 12, 43 derece alkol seviyesiyle şişeleniyor.

Japon viskileri hakkında daha detaylı bilgi için, ülkedeki viski kültürü ve markarını anlattığım “Japon Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz. Dilerseniz Podcast’imi de dinleyebilirsiniz.

Yamazaki 12 (Japon Single Malt, %43 abv)

Burun: İlk diyebileceğim şey oldukça zengin ve aromatik bir viski olduğu… Ananas, muz, mango gibi tropik meyveler belirgin. Hatta her koklamada farklı bir meyve aldığımı söyleyebilirim. Şeftali, kırmızı elma, portakal… Meyvemsi aromalara ek olarak, çiçeksi hoş kokular da kendini hissettiriyor. Belki çok hafif de saman denebilir. Oldukça ferah ve hoş. Meyvemsi ve çiçeksi aromaları bal, vanilya, fındık ve meşe takip ediyor. Özellikle meşe çok belirgin, eski ahşap koklar gibi. 

Damak: Burna kıyasla daha baharatlı ve hafif yakıcı bir damakla karşı karşıyayız. Kırmızı elma, portakal, toffee, vanilya gibi tatlı aromalara tarçınlı, fındıksı ve hafif biberli tatlar eşlik ediyor. Meşe notaları burunda olduğu gibi damakta da belirgin. Genel olarak yoğun ve güçlü bir karakterde.

Bitiş: Orta ile uzun arası. Kırmızı Elma, vanilya, tütün ve karabiber.

Genel Yorum: Yamazaki 12 tadım notlarını yazmakta en çok zorlandığım viskilerden biri olabilir. Bunun nedeni Yamazaki 12’nin gerçekten çok zengin ve aromatik olması… Özellikle burundaki zenginlik muhteşem!

Bu ekspresyon için kısaca, meyvemsi aromaların, meşemsi ve keskin baharatlı tatlar ile buluşması diyebilirim. Yakın zamanda denediğim Yamazaki Distiller’s Reserve‘e kıyasladığımda da, damakta daha sıcak ve biberli bir karaktere, bitişte de biraz daha kısa bir performansa sahip olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Japon viskileri tadım notları için…

Yamazaki 12
Burun91%
Damak90%
Bitiş89%
Genel89%
90%Overall Score
Reader Rating: (13 Votes)
79%

Leave a Reply

Your email address will not be published.