1973 yılında Kaikomagatake dağının eteklerinde kurulan Hakushu damıtımevi, Japon viski devi Suntory‘nin bünyesinde yer alıyor. Muhteşem bir ormanın içerisinde bulunan Hakushu, aynı zamanda “Forest Distillery” yani “Orman Damıtımevi” olarak da biliniyor. Damıtımevinin 12 yıllık ekspresyonu Hakushu 12, şeri ve eski bourbon fıçılarında olgunlaştırılarak %43 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Japon viskileri hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Hakushu 12 (Japon Single Malt, %43 abv)

Burun: Meyvemsi kokular oldukça belirgin. Şeftali, mandalina, yeşil elma ve portakal benim alabildiğim notalar arasında. Zengin bir meyve tabağı benzetmesi yapabilirim. Meyvemsi notalara çiçeksi ve çimensi taze kokular eşlik ediyor. Zarif bir karakterde.

Damak: Burundaki taze meyve ve çiçek aromaları yerine damakta biraz daha köşeli bir yapıda. Fakat buna rağmen çok yuvarlak yapıda ve kolay içimli. Hafif biberli ve tuzlu tatlara vanilya, bal ve meşe eşlik ediyor. Çok çok hafif kömürümsü diyebileceğim isli tatlar da aldım.

Bitiş: Orta uzunlukta, tuzlu ve hafif biberli bir bitiş. Damakta aldığım isli notalar, bitişte de hissediliyor.

Genel Yorum: Hakushu 12 beni şaşırtan bir viski oldu. Bu ekspresyonda 3 ufak dokunuş yapma şansım olsaydı: Burunda sunduğu zengin meyvemsi aromaları damakta da göstermesini, damakta biraz daha %43 seviyesini belli etmesini ve daha uzun bitişli olmasını dilerdim… Fakat genel olarak Hakushu 12 için, hafif baharatlı, çok çok az isli ve meyvemsi bir ekspresyon diyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Japon viskileri hakkında daha detaylı bilgi için “Japon Viskilerinin Doğuşu” yazıma göz atabilirsiniz.

Tüm Japon viskileri tadım notları için…

Hakushu 12
Hakushu 12 için genel olarak, hafif baharatlı, çok çok az isli ve meyvemsi bir ekspresyon diyebilirim.
Burun85%
Damak84%
Bitiş83%
Genel84%
84%Overall Score
Reader Rating: (7 Votes)
81%

Leave a Reply

Your email address will not be published.