Glendronach Cask Strength Batch 10, İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Glendronach damıtımevinin Pedro Ximenez ve Oloroso şeri fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra su katmadan fıçı sertliğinde 58.6% alkol derecesiyle şişelediği ekspresyonu.

Glendronach’ın bu şişelemesinin belli bir batch numarasıyla satışa sunulduğu dikkatinizden kaçmamıştır. Batch numarası bize o viskinin belli bir dönemde belli bir fıçı seçkisinden üretildiğinin bilgisini veriyor. Bu da bizlere farklı dönemlerde ve fıçılardan üretilen bu farklı batch numarasına sahip şişelerin ufak da olsa birbirlerinden farklı karakterlere sahip olduğunu söylüyor. Glendronach Cask Strength serisindeki değişik batch’li viskilerde alkol derecesinde de ufak değişiklikler oluyor. Örneğin, bu yazımda yorumladığım Batch 10 58.6% alkol derecesine sahipken, aynı dönemde raflarda bulunan Batch 11’in alkol oranı 59.8%.

Glendronach damıtımeviyle ilgili detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Glendronach Cask Strength Batch 10 (Scotch Single Malt, 58.6% abv)

Burun: Kuru üzüm, kayısı, portakallı kek, çikolata gibi dolgun tatlı kokulara badem, deri ve hafif kavruk meşe eşlik ediyor. Yoğun ve aromatik.

Damak: Damakta da burunda olduğu gibi şeri etkisi fazlasıyla belirgin. Kiraz, kuru üzüm, şeftali, bal ve esmer şeker tatlarını karanfil, kavruk fındık ve meşe takip ediyor. Damakta 58.6%’lik alkol kendini gösterse de rahatsız etmiyor. Oldukça gövdeli ve aromatik.

Bitiş: Bal, çikolata, deri ve beyaz karabiber tatları ile sıcak ve uzun bir bitiş.

Glendronach damtımevinin diğer şişelerden keyif alanların ve şeri etkili viski sevenleri fazlasıyla tatmin edeceğini düşündüğüm bu viskiyi 2-3 damla su ile biraz daha keyifli bulduğumu söyleyebilirim. “2023’ün En İyi Viskileri” listemde de kendine TR pazarına yeni giren viskiler kategorisinde yer bulan Glendronach Cask Strength Batch 10, şeri fıçı karakterini bizlere yoğun bir şekilde sunan dolgun ve aromatik bir viski.

Tadılan tarihteki fiyatı: 3.900 TL


The tenth batch of limited-edition Cask Strength single malt from Glendronach has been matured in a combination of Pedro Ximenez and oloroso sherry casks from Andalucia before bottled at 58.6% abv.

Nose: Full-bodied sweet notes such as raisins, apricots, orange cake and chocolate are accompanied by almonds, leather and toasted oak.

Palate: The sherry effect is very evident on the palate, as in the nose. Cherry, raisin, peach, honey and brown sugar flavors are followed by clove, roasted hazelnut and oak. Although the 58.6% alcohol level is noticeable on the palate, it’s not bothering. Quite full-bodied and aromatic.

Finish: A warm and long finish with flavors of honey, chocolate, leather and white black pepper.

Glendronach Cask Strength Batch 10 is a full-bodied and aromatic whisky that intensely presents us with the sherry cask character. I find it a little more enjoyable with 2-3 drops of water. I think will satisfy those who enjoy other bottles of the Glendronach distillery and those who love sherry-influenced whiskies.

Price at the time of tasting: £69.95

02022024

Glendronach Cask Strength Batch 10 
Burun/Nose87%
Damak/Palate87%
Bitiş/Finish86%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.