Glendronach Revival 15, damıtımevinin 2015’te elinde yeterli fıçı stoğu bulunmaması nedeniyle üretimine ara verdiği ve 3 sene sonra tekrar üretmeye başladığı bir şeri bombası. İspanya’nın Endülüs bölgesinden Oloroso ve Pedro Ximénez şeri fıçılarda 15 yıl olgunlaştırılan Glendronach Revival, %46 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

2015’te üretimden kalkan eski Revival’ın olgunlaştırılmasında sadece Oloroso şeri fıçılar kullanıldığını ve bu nedenle iki Revival arasında karakter olarak farklar olduğunu belirteyim.

Glendronach Revival 15 (Single Malt Scotch, 46% abv)

Burun: Şeri bombası diyerek notlarıma başlayabilirim. Fıçılardan gelen aromalar fazlasıyla belirgin. Şeri, üzüm, malt, bitter, bal, yoğun meşe ve karamel. Yumuşak ve dolgun. Burundaki karakteri romlu bir tiramisu olarak özetleyebilirim…

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da şeri karakteri belirgin. Şeriye yoğun baharatlı ve biberli tatlar eşlik ediyor. Özellikle tarçın çok belirgin. Ek olarak üzüm, badem ezmesi, vanilya ve meşe. Oldukça şarabi bir viski. Güçlü, aromatik ve kremamsı bir yapıda.

Bitiş: Uzun soluklu, hafif kuru ve kömürümsü. Şeri tüm içim boyunca olduğu gibi bitişte de belirgin.

Glendronach Revival 15, viskide şeri karakterini sevenleri (benim gibi!) fazlasıyla tatmin edecek bir ekspresyon. Şarabi, tatlı-baharatlı ve meşemsi karakteriyle oldukça aromatik ve gövdeli.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Glendronach tadım notlarım…

230219

Glendronach Revival 15
Burun90%
Damak90%
Bitiş89%
90%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.