Oban Distillers Edition, damıtımevinin standart ekspresyonu Oban 14‘ün, Montilla Fino şeri fıçılarında 6 ila 18 ay süreyle olgunlaştırılmasıyla (finish/bitiş) üretiliyor.

Diageo bünyesi altında bulunan birçok damıtımevinin her sene çıkardığı bu serinin ekspresyonları, farklı senelerde farklı karakterde viskiler ortaya çıkarıyor. Bu nedenle de seride yer alan şişelerin üzerinde damıtıldığı ve şişelendiği yıl belirtilir. Benim tatmış olduğum ekspresyon 2003 yılında damıtılıp, 2017’de şişelenmiş.

Distillers Edition Serisi: Diageo’nun, Lagavulin, Talisker, Caol Ila, Dalwhinnie gibi damıtımevlerinin standart ekspresyonlarının farklı fıçılara (Amoroso, Pedro Ximenez, Port…) koyarak, ek bir olgunlaştırma yaptığı serisi.

Oban Distillers Edition 2017 (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Elma, şeftali, armut, portakal gibi yoğun meyvemsi aromalara bal ve badem eşlik ediyor. Oban 14’te yoğun şekilde bulunan çimen, saman gibi kokular burada da mevcut. Çok az is ve iyot.

Damak: Burna kıyasla damakta çok daha kuvvetli. Meyve ve bal aromalarına yoğun şeri karakteri, meşe ve çok hafif de baharatlı aromalara ekleniyor. Çok hafif isli ve tuzlu tatlar da aldım. Kuru ve dolgun bir karakteri var.

Bitiş: Orta uzunlukta, meyvemsi, hafif baharatlı ve tuzlu bir bitiş.

Genel Yorum: Oban Distillers Edition 2003 için kısaca, damıtımevinin 14 yıllık standart ekspresyonuna kıyasla daha tatlı ve kuru bir viski diyebilirim. Meyve ve şeri karakterinin baskın olduğu bu şişelemede, is ve tuzlu tatların biraz daha geri planda olduğunu görüyoruz. Oban 14’ün is-tuz-meyve dengesi bu ekspresyonda biraz aradım diyebilirim…

210219

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Oban tadım notlarım…

Oban Distillers Edition 2017
Oban 14'e kıyasla daha tatlı ve kuru bir karakterde. Meyve ve şeri ön planda.
Burun84%
Damak83%
Bitiş83%
Genel83%
83%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
80%

Leave a Reply

Your email address will not be published.