Glenfarclas 105, damıtımevinin eski Şeri ve Bourbon fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra fıçı sertliğinde (Cask Strength) şişelediği ekspresyonu. 1968 yılında çıkarılan Glenfarclas 105, bir damıtımevinin çıkardığı ilk Cask Strength ekspresyonu olma özelliğini taşıyor.

Ekspresyonun isminde yer alan “105” rakamı, ekspresyonun alkol derecesini gösteriyor. Bu rakam, “British Proof” sistemine göre %60 alkol derecesine tekabül ediyor.

Glenfarclas damıtımevine yaptığım geziden notlarıma ve damıtımevi hakkında bilgilere buradan göz atabilirsiniz!

Glenfarclas 105 (İskoç Single Malt, %60 abv)

Burun: Kuru üzüm, kayısı, elma, incir, karamel, bal ve fındık kokuları ile şeri karakteri oldukça baskın. Meyvemsi ve tatlı. %60’lık alkol derecesi kendini hissettiriyor…

Damak: Şeri karakteri ve alkol damakta da belirgin. Kuru üzüm, kayısı ve bal gibi tatlı aromalara meşe, baharat, karabiber ve tütün eşlik ediyor. Özellikle karabiber ve meşe oldukça baskın. Kuru ve kavurucu olmasına rağmen beklediğimden daha kolay içimli.

Bitiş: Bol karabiber, şeri ve yanık meşe ile uzun bir bitiş.

Genel: Cask Strength severlerin fazlasıyla keyif alacağı bir ekspresyon. Fıçı sertliğindeki ekspresyonları sek tercih etsem de, Glenfaclas 105’e birkaç damla suyu çok yakıştırdım.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Speyside ve İskoçya’nın diğer viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için…

Diğer Glenfarclas tadım notlarım…

Glenfarclas 105
Cask Strength severlerin fazlasıyla keyif alacağı bir ekspresyon. Fıçı sertliğindeki ekspresyonları sek tercih etsem de, Glenfaclas 105'e birkaç damla suyu çok yakıştırdım.
Burun85%
Damak85%
Bitiş84%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (4 Votes)
79%

Leave a Reply

Your email address will not be published.