Teeling Single Malt, son yıllarda İrlanda’nın öne çıkan markalarından Teeling’in, %100 maltlanmış arpadan damıtıp, olgunlaştırmasında 5 farklı şarap fıçısı kullanarak %46 alkol derecesiyle şişelediği ekspresyonu.

Teeling Single Malt, 5 farklı şarap fıçısında bitirilmiş viskilerin evlendirilmesiyle (Sherry, Port, Madeira, White Burgundy ve Cabernet Sauvignon) üretiliyor.

Teeling damıtımevine yaptığım gezi notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Teeling Single Malt (İrlanda Maltı, %46 abv)

Burun: Elma, vanilya, üzüm, kuru incir, muz, bal gibi dolgun tatlı kokular. Bu kokulara malt, çikolata, limon ve hafif meşe eşlik ediyor. Ferah, dolgun ve aromatik.

Damak: Damakta da burunda olduğu gibi tatlı aromalar belirgin. Kuru incir, kuru üzüm, elma, portakal, vanilya ve bal… Maltsı ve bitter tatları damakta da hissettiriyor. Hafif tarçın ve beyaz biber. Kremamsı, kolay içimli ve aromatik.

Bitiş: Orta uzunlukta, meyvemsi, baharatlı, kuru.

Genel Yorum: İlk olarak Teeling damıtımevinde denediğim ve daha sonra birkaç kez daha tatma fırsatın bulduğum Teeling Single Malt, markanın standart portföyündeki favorim diyebilirim. Zengin meyvemsi tatları, kolay içimli yapısı ve dolgun karakteriyle çok keyif aldığım bir ekspresyon.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey” yazım için…

Tüm İrlanda viskileri tadım notları…

Teeling Single Malt
İlk olarak Teeling damıtımevinde denediğim ve daha sonra birkaç kez daha tatma fırsatın bulduğum Teeling Single Malt, markanın standart portföyündeki favorim diyebilirim. Zengin meyvemsi tatları, kolay içimli yapısı ve dolgun karakteriyle çok keyif aldığım bir ekspresyon.
Burun88%
Damak87%
Bitiş87%
Genel87%
87%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (5 Oy)
91%

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.