Glenfarclas 12, 1836 yılından beri faaliyette olan damıtımevinin Şeri fıçılarda 12 yıl süreyle olgunlaştırdığı ekspresyonu. Bir aile şirketi olan J.&G. Grant’a ait olan Glenfarclas, her ne kadar şişelerinin üzerinde Highland viskisi yazsa da İskoçya’nın Speyside bölgesinden bulunuyor. Bunun sebebi Speyside bölgesinin de bir zamanlar Highland içerisinde sayılması. Bazı kaynaklarda bölgeler halen bu şekilde gösterilmektedir. Glenfarclas’ın Speyside bölgesinin en büyük imbiklerine sahip damıtımevi olduğunu da belirtelim.

Glenfarclas damıtımevine yaptığım geziden notlarıma ve damıtımevi hakkında bilgilere buradan göz atabilirsiniz!

Glenfarclas 12’nin birçok ödüle sahip bir ekspresyon. Bunlar arasında; 2006 Single Malt Dünya kupasında En iyi Şeri Viskisi ödülü ve 2007/2008’de Stockholm Bira ve Viski festivalinde altın derecesi bulunuyor.

Glenfarclas 12 (Single Malt Scotch, 43% abv)

Burun: Meşe, vanilya, karabiber ve bekledikçe gerilerde kendini hissettiren kurabiye ve çikolata aromaları. İlk koklamayla genç viski izlenimi verse de havalandıkça kremamsı bir his uyandırıyor.

Damak: Vanilya, elma şekeri, bal, tarçın ve karabiber. Malt ve bitter aromaları da kendini hissettiriyor. Burundaki kremamsılık hissi kendini çok hafif de olsa gösteriyor.

Bitiş: Orta uzunlukta tatlı, baharatlı bir bitiş.

Glenfarclas 12, genel olarak şeri etkili viskilere giriş niteliğinde keyifli bir viski. Burunda 12 yıllık bir viskiye göre genç bulduğum bu şişe, kadehte biraz havalanmayla daha dolgun ve kremamsı bir hale geliyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Speyside ve İskoçya’nın diğer viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için…

Diğer Glenfarclas tadım notlarım…

Glenfarclas 12
Burun82%
Damak82%
Bitiş81%
82%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.