Hiç şüphesiz, viski denince akıllara ilk gelen ülkelerden biridir Amerika. Altın günlerini 1920’ler öncesinde yaşayan Amerikan viskileri son yıllarda yeni açılan damıtım evleri, yeni viski trendleri (çavdar viskilerin dönüşü, viski bazlı kokteyllerin artması gibi) ve yapılan doğru hamleler ile tekrar viski dünyasında sıkça adından söz ettirmeye başladı. 

Geçtiğimiz günlerde Amerika bu hamlelerine bir yenisini daha ekledi: Tennessee Viski Turu…

Tennessee viski turu, Tennessee Damıtımcılar Derneği’nin (Tennessee Distillers Guild) Tennessee’deki viski turizmini ve Tennessee viskilerinin popülaritesini arttırma amacıyla yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkıyor. 

19 haziran itibariyle hayata geçen proje ile her yıl binlerce viski severin Tennessee’yi ziyaret ederek hem Tennessee’nin yerel kültürünü keşfetmesi, hem de Tennessee viskisinin zengin tarihini öğrenmesi bekleniyor.

[metaslider id=2162]

Tennessee Viski Turu’ndan bahsetmeden önce Tennessee viskileri hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Amerika’da viski üretimi ve tarihinde önemli bir yeri olan Tennessee’de şu anda 30’a yakın damıtım evi bulunuyor. Bu sayının içki yasağı dönemi öncesinde yüzlerce olduğunu belirtelim… Tennessee ekonomisinde viskinin yeri oldukça büyük. Rakam vermek gerekirse, 2015’de eyalette yapılan viski ihracatı yaklaşık olarak 700 milyon $…

Tennessee viskileri genellikle bourbon viskileri ile karıştırılır. 2 viski türü arasında çok fazla benzerlik olsa da bu türler kendilerini farklı konumlandırmayı tercih ederler.

2 viski türü arasındaki farkları öğrenmek için daha önce yazmış olduğum “Bourbon ve Tennessee Viskisi Nedir, Farkları Nelerdir?” yazısına göz atabilirsiniz. 

Tennessee Viski Turu Nedir?

Tennessee viski turunda 30 damıtım evi bulunuyor. Bu damıtım evleri arasında George Dickel ve Jack Daniel’s gibi bilindik markalara ek olarak Pennington, Jug Creek, Old Forge, Ole Smoky gibi butik markalar da yer alıyor. (Damıtım evlerini harita üzerinde görmek için linke göz atabilirsiniz).

Tura katılmak isteyen viski severler yolculuklarına tnwhiskeytrail.com adresinden ya da seçili damıtım evlerinden tura özel pasaportlarını ücretsiz bir şekilde alarak başlıyorlar. Ziyaret edilen her bir damıtım evinde bu pasaporta bir damga basılıyor. 30 damgayı toplayan yani Tennessee viski turunu başarıyla tamamlayanlar bu eşsiz yolculuklarının hatırası olarak bir hediye alıyorlar ve isimlerini turun web sitesinde yer alan listeye yazdırıyorlar. 

Viski severler turu tamamlamak için damıtım evlerini belli bir zamana yayarak diledikleri gibi gezebilecekken, bu konuda biraz daha azimli olanlar 10 günlük paket turu yaparak bir seferde tüm damıtım evlerini gezebilirler.

Tura katılanlar yolculuk boyunca sadece damıtım evlerini değil, Tennessee’nin yerel kültürünü ve doğal güzelliklerini de deneyimleme fırsatına sahip olacaklar.

Tennessee viski turu hakkında daha detaylı bilgi için Tennessee Whiskey Trail‘in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak;

Yazının başında da belirttiğim gibi, Amerikan viskileri özellikle son yıllarda gözle görülür bir yükseliş içerisinde. Eğer Tennessee viski turu doğru şekilde pazarlanır ise Kentucky’de yapılan Bourbon turunun gösterdiği başarıyı yakalayabilir ve Amerikan viskilerinin yükselişine büyük katkı sağlayabilir.

Kentucky Viski Turu ile damıtım evlerini son 5 yılda dünyanın dört bir yanından tam 2,5 milyon kişi ziyaret etmiş. Bu turda içlerinde Jim Beam, Maker’s Mark ve Woodford Reserve gibi markaların yer aldığı 10 damıtım evi bulunuyor.

Tennessee viski turunda ise damıtım evi sayısı 30’a çıkıyor. Buna ek olarak, Tennessee viski severlerin ilgisini çekebilecek yeni trendleri takip eden ufak çaplı damıtım evlerini de bünyesinden barındırıyor. Bu da Tennessee viski turunun ilgi çekici detaylarından biri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.