WhistlePig Straight Rye 10, Amerika’nın Vermont eyaletinde bulunan WhistlePig damıtımevinin 100% çavdardan damıtılarak 50% alkol deresiyle şişelediği ekspresyonu. WhistlePig, 2007 yılında Maker’s Mark’ın eski baş damıtımcısı Dave Pickerell ve girişimici Raj Peter Bhakta tarafından kuruluyor. Geçmişte bir çavdar çiftliği olan bir arazide kurulan WhistlePig, “farm-to-bottle” mottosuyla kendini bir çiftlik damıtımevi olarak konumlandırıyor.

WhistlePig çiftliğinde damıtım 2015 yılında başlıyor. Bu süre boyunca ise marka Kanada’da bulunan diğer tesisini (Alberta Distillers Limited) kullanıyor. Bununla beraber markanın kuruluş zamanı Kanada’da satın almış olduğu fıçı stoğu olduğunu da belirteyim.

WhistlePig Straight Rye 10, Kanada’da damıtılıp, olgunlaştırıldıktan sonra WhistlePig çiftliğine geliyor ve son bir olgunlaştırma yapılarak şişeleniyor.

WhistlePig markası 2022 Haziran itibariyle Türkiye’de satışa sunuldu. Lansman etkinliğinden notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

WhistlePig Straight Rye 10 (Rye Whiskey, 50% abv)

Burun: Çavdar, karamel, anason ve ahşap kokuları. Çavdar karakteri belirgin. Ferah, tatlı ve baharatlı. Kadehin havalanmasıyla tatlı notalar biraz daha ortaya çıkıyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da çavdar karakteri oldukça belirgin. Bol baharat, tarçın, karanfil ve meşe aromalarına karamel, vanilya, bal ve hafif meyve eşlik ediyor. Şurupsu ve likörümsü bir yapıda.

Bitiş: Orta-uzun, sıcak, kuru bir bitiş

Genel: Markanın standart şişelemesi olan WhistlePig Straight Rye 10, çavdar karakterini fazlasıyla gösteren bir viski. Bir Rye viskiden beklenildiği üzere baharat aromaları çok belirgin. Sek içime ek olarak 50% alkol derecesi sayesinde birkaç damla su ve büyük bir buzla da çok keyifli olacağını düşünüyorum.

070622

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Amerikan viskileriyle çok iyi gittiğini düşündüğüm Spotify Country listem!

Tüm Amerikan viskileri tadım notlarım…

WhistlePig Straight Rye 10
Burun83%
Damak83%
Bitiş82%
83%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
95%

Leave a Reply

Your email address will not be published.