WhistlePig 15 Estate Oak Rye, Amerika’nın Vermont eyaletinde bulunan WhistlePig damıtımevinin 100% çavdardan damıtarak 46% alkol deresiyle şişelediği ekspresyonu. 15 yıl gibi uzun bir süre yeni meşe fıçılarda olgunlaştırılan ekspresyona, içleri kavrulmuş “Vermont Estate Oak” adı verilen bölgede yetişen özel meşelerden yapılan fıçılarda 8 ay kadar bitiş veriliyor.

WhistlePig markası 2022 Haziran itibariyle Türkiye’de satışa sunuldu. Lansman etkinliğinden notlarıma ve marka hakkında detaylara bu yazımdan göz atabilirsiniz.

WhistlePig 15 Estate Oak Rye (Rye Whiskey, 46% abv)

Burun: Çavdar, karamel, karanfil, ıslak meşe ve eski kaşar diyebileceğim kokulara bisküvi, karabiber ve zarif meyvemsi kokular eşlik ediyor. Kompleks.

Damak: Şaşırtıcı derecede baharatlı ve sıcak bir başlangıcı var. Kadehin biraz havalanmasıyla burundaki zarif tatlı aromalar belirginleşiyor. Toffee, bitter çikolata, tarçın, karabiber ve yoğun meşe aromaları.

Bitiş: Oldukça uzun, sıcak ve kuru bir bitiş.

Genel:  Bu ekspresyonu ilk kez bir dikey WhistlePig tadımında 10 ve 12 yıllık şişeleri ile tatma şansım olmuştu. WhistlePig 15 Estate Oak Rye, kompleks ve gerçekten ilginç diyebileceğim bir çavdar viski. Özellikle burunda adlandırmakta zorlandığım meşemsi kokular aldım. Keyfi aldığım bir viski olsa da denge olarak 12’nin biraz gerisinde buldum. Bu viskinin şüphesiz en büyük dezavantajı ise fiyat/performans dengesi…

070622

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £244)

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer WhistlePig tadım notlarım…

Tüm Amerikan viskileri tadım notlarım…

WhistlePig 15 Estate Oak Rye
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
85%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.