Isle of Raasay Single Malt, 2017’de İskoçya’nın Raasay adasında kurulan damıtımevinin ilk şişelemelerinden biri. Talisker’in üretildiği Skye adasına komşu olan ve sadece 161 nüfuslu ufak bir adada üretimi yapılan bu marka oldukça ilginç üretim detaylarına sahip.

Öncelikle, Isle of Raasay damıtımevinde 100% İskoç arpası kullanılıyor ve 113 saatlik uzun bir fermantasyon uyguluyorlar. Damıtımevini asıl özel kılan detay ise ‘Six cask story’ adını verdikleri üretim metodu uygulamaları. Bunu metodu kısaca açıklamak gerekirse: Hem issiz hem de Highland turbasıyla islendirdikleri (48-52 PPM) alkollerini çavdar viski fıçısı, Bordeaux kırmızı şarap fıçısı ve Chinkapin adı verilen bir meşe türünden yapılan fıçı seçkisinde olgunlaştırıyorlar. Bu da ortaya tam 6 farklı karakter çıkarmış oluyor.

Damıtımevinin standart şişelemesi Isle of Raasay Single Malt R-01.1, farklı karakterlerde üretilen bu viskilerin karışımından oluşuyor.

Geçtiğimiz günlerde (Ağustos, 2022) Londra’da Milroy’s viski barında markanın düzenlediği özel bir tadımda tanıştığım markanın bu farklı fıçı karakterlerini tek tek tadarak deneyimleme şansım olmuştu (Instagram paylaşımım).

Isle of Raasay Single Malt R-01.1 (Scotch Single Malt, 46.4% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte karamel, yeşil elma, kırmızı meyve, ekşi mayalı ekmek ve meşe kokularına zarif bir turba karakteri eşlik ediyor. Tahılsı ve turbo sakız olarak adlandırabileceğim kokular almak da mümkün.

Damak: Damakta kırmızı ve siyah meyve karakteri biraz daha öne çıkıyor. Bu meyvemsi aromalara meşe, beyaz karabiber, zencefil ve çimen eşlik ediyor. Turba karakteri damakta da belirgin ama biraz daha ilaçsı olduğunu söyleyebilirim.

Bitiş: Hafif meyvemsi, baharatlı kısa bir bitiş.

Genel Yorum: Isle of Raasay Single Malt gerçekten ilginç bir viski. Bu viski beni biraz ilkokul yıllarıma götürdü diyebilirim, çünkü ilk koklamamla adlandırmakta zorlandığım ama tadımdaki bir arkadaşımın yardımıyla turbo sakız olarak adlandırdığımız yoğun kokular aldık. Genç bir viski olmasına rağmen özellikle burundaki dengeyi ve kompleks karakteri başarılı buldum. Damakta ise biraz daha yıllanma ihtiyacını gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda yeni şişelerini heyecanla bekleyeceğim bir marka.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

İskoç Viskilerine Dair Bilmeniz Gerekenler…

Isle of Raasay Single Malt
Burun81%
Damak79%
Bitiş79%
80%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.