Glenfiddich Fire & Cane, damıtımevinin “Experimental Series” koleksiyonunun 4. ekspresyonu. Yenilikçi ve deneysel viskilerin yer aldığı bu serinin her bir üyesi, farklı fıçı denemeleri ve karakterleriyle öne çıkıyor.

2020 itibariyle ülkemizde de satışa sunulan Glenfiddich Fire & Cane, damıtımevinde oldukça ender bulunan turba etkili viskilerin bulunduğu fıçılarla, Bourbon fıçıların evlendirilip (marrying), Rum fıçılarında bitiş (finish) işlemi yapılmasıyla üretilen bir Single Malt.

Bu ekspresyonu Londra’da katıldığım Whisky Show 2019’da markanın diğer birçok farklı ekspresyonuyla tatma fırsatım olmuştu. (Whisky Show notlarıma buradan göz atabilirsiniz)

Glenfiddich Fire & Cane (İskoç Single Malt, %40 abv)

Burun: Karamel, çikolata, malt ve baharat kokularına zarif füme notalar eşlik ediyor. Dengeli ve yumuşak.

Damak: Turba karakteri damakta çok daha belirgin. İsli aromalara bol meşe, bal, karamel ve baharat eşlik ediyor. Damağın gerisinde son olarak yoğun miktarda esmer şeker hissettirdi. Bu hissi biraz küçükken çok keyif aldığım patlayan şekerlere de benzetebilirim.

Bitiş: Meşe, is ve karamel tatları ile orta uzunlukta bir bitiş. Rom tatlılığı en sonda kendini gösteriyor.

Genel: Fire & Cane, tatlı ve isli aromaları birlikte sunan ilginç bir ekspresyon olmuş. Özellikle kokudaki denge çok hoşuma gitti. Damakta aynı dengeyi bulamasam da, turba severleri tatmin edebilecek düzeyde turba karakterinin bulunduğunu söyleyebilirim.

290919

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Glenfiddich tadım notlarım…

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazım…

Glenfiddich Fire & Cane
Fire & Cane, tatlı ve isli aromaları birlikte sunan ilginç bir ekspresyon olmuş. Özellikle kokudaki denge çok hoşuma gitti. Damakta aynı dengeyi olmasa da, turba severleri tatmin edebilecek düzeyde turba karakterine sahip.
Burun86%
Damak84%
Bitiş85%
Genel84%
85%Overall Score
Reader Rating: (17 Votes)
71%

One Response

  1. Kaan Kantarci

    İsveç te içki satışı yapan tek yer olan Systembolaget” e bu viskiyi ( fiyatı 599 kron, yani yaklaşık olarak 60 € ) sipariş ettim; sanırım içki satışı bakımından Dünyanın en … ülkesinde yaşıyorum. Türkiye de ve İngiltere de GLENFİDDİCH FİRE & CANE fiyatının bu kadar yüksek olacağını düşünemiyorum.. Yine de içkim geldiğinde zevkle içeceğim ve tadım notlarınızdan yararlanıp yeni tadlarla buluşacağım.. Sag olun..

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.