Kilkerran 8 Cask Strength, İskoçya’nın Campbeltown bölgesinde bulunan Glengyle damıtımevinin Bourbon fıçılarda 8 yıl boyunca olgunlaştırdıktan sonra 56.5% dereceyle fıçı sertliğinde (Cask Strength) şişelediği ekspresyonu.

Campbeltown ve diğer viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için “İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz.

Kilkerran 8 Cask Strength (İskoç Single Malt, 56.5% abv)

Burun: Vanilya, karamel, şeftali ve meşe kokularına zarif isli aromalar eşlik ediyor. 56,5’lik alkol derecesi belirgin ama rahatsız etmiyor. Kadehin biraz havalanmısyla beraber meyveli sakız ve yumuşatıcı olarak adlandırabileceğim ferah kokular belirginleşiyor.

Damak: Fıçı sertliğini fazlasıyla hissettiren oldukça sıcak ve kavurucu bir damak. Bol biber, is ve tuz tatlarına şeftali likörü ve elma şekeri gibi keskin tatlar eşlik ediyor. Birkaç damla su damlattığımda bile is ve tuz karakterinin azalmadığını deneyimledim.

Bitiş: İs, tuz ve elma tatları ile kuru, sıcak ve uzun soluklu bir bitiş.

Genel Yorum: Kilkerran fıçı sertliğindeki bu ekspresyonu, soğuk günlerce içinizi yakacak derecede kuvvetli ve sıcak bir viski. Burunda tatlı-isli aromaların uyumunu ve alkol derecesinin belirgin olmasına rağmen dengeli olması çok hoşuma gitti. Aynı dengenin damakta da olmasını dilerdim.

310120

Kilkerran 8 Cask Strength
Soğuk günlerce içinizi yakacak derecede kuvvetli ve sıcak... Burunda tatlı-isli aromaların uyumunu ve alkol derecesinin belirgin olmasına rağmen dengeli olması çok hoşuma gitti. Aynı dengenin damakta da olmasını dilerdim. 
Burun87%
Damak84%
Bitiş85%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
83%

Leave a Reply

Your email address will not be published.