İskoçya’nın Lowland bölgesinde bulunan Glenkinchie damıtımevinin, 2005 yılında damıttıktan sonra 2017’e kadar yıllandırdığı Distillers Edition şişelemesi. Diageo grubunun tüm Distillers Edition şişelemelerinde olduğu gibi Glenkinchie’nin bu ekspresyonu da Bourbon fıçılardan sonra Amontillado fıçılarına alınarak bitiş (finish) verilerek olgunlaştırılmış.

Glenkinchie damıtımevine ve Lowland bölgesine yaptığım geziden notlarıma buradan göz atabilirsiniz!

Glenkinchie Distillers Edition 2017 (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Portakal, karamel, vanilya, meşe ve malt notalarına şeri fıçılardan gelen kuru meyve kokuları eşlik ediyor. Özellikle kuru üzüm ve fındıksı kokular belirgin. Oldukça tatlı ve aromatik.

Damak: Kuru üzüm, portakal ve karamel aromalarına tarçın, bisküvi ve fındık tatları eşlik ediyor. Giderek artan bir sıcaklık hissi… Tatlı ve hafif kuru bir yapıda.

Bitiş: Yoğun meşe, baharat, üzüm ve karamel tatları ile uzun, kuru bir bitiş.

Genel Yorum: 2022 Mayıs ayında yaptığım Glenkinchie damıtımevi turunda tatma şansı yakaladığım Glenkinchie Distillers Edition 2017 oldukça tatlı ve aromatik bir ekspresyon. Damıtımevinin standart ekspresyonuyla yan yana tattığım zaman kesinlikle daha zengin bir viski olduğunu söyleyebilirim.

03052022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

A’dan Z’ye tüm tadım notları için…

Glenkinchie Distillers Edition 2017
2022 Mayıs ayında yaptığım Glenkinchie damıtımevi turunda tatma şansı yakaladığım Glenkinchie Distillers Edition 2017 oldukça tatlı ve aromatik bir ekspresyon. Damıtımevinin standart ekspresyonuyla yan yana tattığım zaman kesinlikle daha zengin bir viski olduğunu söyleyebilirim.
Burun86%
Damak85%
Bitiş84%
Genel86%
85%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
91%

Leave a Reply

Your email address will not be published.