Markanın Extra Matured serisinde yer alan Glenmorangie Nectar D’Or, Bourbon fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra Fransa’nın ünlü şarabı Sauternes fıçılarına alınarak ek bir “bitiş” yapılıyor. Sauternes şaraplarının gövdeli, yoğun karakterli ve çok kaliteli bir beyaz şarap türü olduğunu ve fıçılarında fazlaca tortu barındırdığını belirtelim.

Glenmorangie Nectar D’Or’un eski şişelemesinde 12 yıllık ibaresini görüyorduk. 12 yılın 10 yılı Bourbon fıçılarda iken, 2 yılı ise Sauternes fıçılarında geçiyordu. Yeni şişelemelerde 12 yıl ibaresinin kalktığını ve ekspresyonun Nas (Yıl ibaresiz) olarak satışa sunulduğunu görüyoruz. Buna göre Bourbon ve Sauternes fıçılardan geçen süreyi tam olarak bilemiyoruz.

Glenmorangie Nectar D’Or (Scotch Single Malt, 46% abv)

Burun: Oldukça zengin, zarif ve tatlı profili var. Narenciye, lime ve tropikal meyveler ön planda. Bunları üzüm, badem, kuru meyve ve meşe notaları takip ediyor. Sauternes karakteri kendini net bir şekilde gösteriyor.

Damak: Elma, limon, badem ve zencefil ilk aldığım tatlar. Gövdeli ve zengin karakter hemen hissediliyor. Karamel, beyaz çikolata ve kuru meyve aromaların verdiği lezzetli bir tatlılık var. Asiditesi yüksek bir beyaz şarap gibi ağzı sulandırıyor.

Bitiş: Elma, vanilya, çikolata ve zencefil aromalarının eşlik ettiği uzun, lezzetli bir bitiş.

Glenmorangie Nectar D’Or’ı, Extra Matured serisinin diğer ekspresyonları ile beraber tatmıştım, bu nedenle iyi bir kıyaslama yapabilme fırsatım olmuştu. Bu seride Nectar D’Or’un açık ara en çok beğendiğim ekspresyon olduğunu söyleyebilirim. Müthiş zenginlikte bir içim sunan Nectar D’Or, güçlü karakterli ama zarif bir viski. Özellikle, beyaz şarap sevenlerin çok keyif alabileceği bir ekspresyon.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Glenmorangie tadım notları…

Glenmorangie damıtımevi hakkında detaylı bilgi için…

Glenmorangie Nectar D'Or
Burun91%
Damak91%
Bitiş90%
91%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.