Glenmorangie The Tayne, damıtımevinin Travel Retail’e özel olarak çıkardığı “The Legends” serisinin üyelerinden biri (Diğer ekspresyonlar: The Tarlogan ve The Duthac).

The Tayne, 16. yy’da damıtımevinin bulunduğu Dornoch kasabasının açıklarından batmış, içinde saklı bir hazine bulunduğu söylenen İspanyol bir savaş gemisinin efsanesine ithafen çıkarılan bir ekspresyon.

Bu hikayedeki “İspanyol” ve “Hazine” kelimelerine uygun olarak The Tayne, viski dünyasında ender görülen İspanyol Amontillado şeri şarabı fıçılarında bitiş verilerek yaratılmış.

Glenmorangie damıtımevi hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımı okuyabilirsiniz.

Glenmorangie Tayne (İskoç Single Malt, %43 abv)

Burun: Karamel, portakal, incir, şeri, bal, çikolata ile oldukça dolgun ve aromatik.

Damak: Tarçın, karamel, meşe ve portakal ilk aldığım tatlar. Bunları bitter, esmer şeker ve fındık takip ediyor. Hafif kuru ve burna kıyasla daha sıcak bir karaktere sahip.

Bitiş: Tarçın, bitter ve citrus ile orta uzunlukta, kuru bir bitiş.

Genel Yorum: Glenmorangie The Tayne, raflarda nadir gördüğümüz Amontillado fıçısı görmüş viskilere güzel bir örnek. Burunda geride hafif sülfür kokuları hissettirse de kadehin havalanmasıyla dolgun aromalar belirginleşti. Glenmorangie ekspresyonlarından beklenildiği şekilde aromatik ve dolgun bir viski.

Diğer Glenmorangie tadım notlarım için…

Glenmorangie The Tayne
Burun83%
Damak84%
Bitiş82%
Genel83%
83%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
70%

Leave a Reply

Your email address will not be published.