Green Spot, Middleton damıtımevinin, Pot Still tekniğiyle maltlanmış ve maltlanmamış arpadan damıtarak, ilk dolum ve ikinci dolum Bourbon ve Şeri fıçılarda olgunlaştırdığı Nas (Yıl ibaresiz) ekspresyonu.

Mitchell & Son firması adı altında satılan Green Spot, markanın Yellow Spot ve yakın zamanda çıkarılan Red Pot ile beraber “Spot” serisini oluşturuyor.

Aslında şarap işinde olan Dublin orijinli Mitchell & Son firmasının viski işine 1920’li yıllarda girdiği söyleniyor. “Spot” adı ise yıllanan fıçıların üzerlerine kodlama amacıyla sürülen boyalardan geliyor.

İrlanda’ya özgün olan Single Pot Still türü hakkında detaylı bilgi almak için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Green Spot (Single Pot Still, %40 abv)

Burun: Malt, vanilya, nane ve eski ahşap kokularına portakal, elma ve lime gibi meyvemsi notalar takip ediyor. Yoğun baharat karakteri de dengeli bir şekilde arka tarafta kendini sürekli hissettiriyor. Sıcak ve zarif.

Damak: Damakta baharat karakteri daha öne çıkıyor. Bol baharat, meşe ve hafif yanıksı tatlara, karamel, elma, narenciye, lime ve hafif mentol eşlik ediyor. Geride acı-tatlı bir iz bıraktı diyebilirim. Sıcak, kuru ve dolgun.

Bitiş: Orta uzunlukta ve sıcak. Meşe, karabiber ve narenciye.

Genel: Green Spot, malt, meyve, meşe ve bir Single Pot Still’dan bekleneceği üzere baharat aromalarının baskın olduğu dolgun ve sıcak bir viski.

140520

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey” yazım…

İrlanda viskileri tadım notlarım…

Green Spot
Malt, meyve, meşe ve bir Single Pot Still'dan bekleneceği üzere baharat aromalarının baskın olduğu dolgun ve sıcak bir viski.
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
Genel85%
85%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (2 Oy)
77%

1 Yorum

  1. zoritoler imol

    I was very pleased to find this net-site.I wished to thanks in your time for this excellent learn!! I definitely enjoying every little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.