Springbank damıtımevinde yaklaşık 12.000 şişe kadar üretilen ekspresyon, 13 yıl ilk ve ikinci dolum Oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırıldıktan sonra %47,1 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Springbank’in bu ekspresyonunu ilk kez Gusto Viski Kulübü ile beraber yaptığımız “Campbeltown’un Nadir Viskileri” tadımında deneme fırsatım olmuştu. Kulüp üyelerinden Deniz Ergener‘e bu değerli viskiyi bizlerle paylaştığı için çok teşekkür ederim.

Hazelburn 13 Oloroso Cask Matured (İskoç Single Malt, 47.1% abv)

Burun: Narenciye, kuru meyve, vanilya ve karamel gibi tatlı aromalara tuzlu, maltsı ve kömürümsü kokular eşlik ediyor. Dolgun bir viski hisiyasiti uyandırıyor. 

Damak: Portakal, kuru meyve, vanilya, karamel ve bal aromalı aromaları ile oldukça tatlı. Tatlı aromaları takiben burunda aldığım tuzlu, maltsı ve kömürümsü tatlar ortaya çıktı. Damakta dolgun, sıcak ve kuru bir ekspresyon.

Bitiş: Tuzlu, yağlı ve hafif meyvemsi, orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Hazelburn 13 Oloroso Cask Matured genel olarak Şeri ve Campbeltown karakterini dengeli şekilde sunan keyifli bir malt. Keşke Oloroso karakterini biraz daha fazla sunabilseydi…

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Campbeltown bölgesi hakkında detaylı bilgi almak için…

Diğer Springbank tadım notlarım…

Hazelburn 13 Oloroso Cask Matured
Şeri ve Campbeltown karakterini dengeli şekilde sunan keyifli bir malt. Keşke Oloroso karakterini biraz daha fazla sunabilseydi...
Burun82%
Damak81%
Bitiş81%
Genel81%
81%Overall Score
Reader Rating: (0 Votes)
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.