J&B Rare’in tadım notunu veviski.com’da yazmadığımı geçtiğimiz günlerde Mad Men izlerken hatırladım ve hemen bilgisayarımın başına oturdum. Dizide Canadian Club ve Jameson ile en sık tüketilen markalardan biri olan J&B, ikonik şişesi ve etiketi ile, muhtemelen viski denildiği zaman ilk akıllara gelen markalardan bir tanesi.

Markanın hikayesi, Giacomo Justerini’nin 1749’da İtalya’dan Londra’ya aşık olduğu kadının peşinden gelmesiyle başlıyor. Giacomo’nun aşkını ikna etme çabaları beklediğinden biraz uzun sürünce, bu sırada iyice Londra’ya yerleşiyor ve kendine içki dükkanı açıyor. İlerleyen yıllarda Alfred Brooks firmayı satın alıyor ve markanın adı Justerini & Brooks (J&B) olarak değişiyor.

1880’li yıllarda harman viskiye artan talep ile beraber Justerini & Brooks buradaki potansiyeli görüyor ve kendi harman viskilerini yaratıyorlar. Amerika’daki Prohibition (İçki yasağı) dönemi sonrasını fırsat bilen marka, yaptığı akıllıca hamlelerle özellikle Amerika’daki yerini sağlamlaştırıyor ve dünya markası olma yolunda emin adımlar atıyor.

Günümüzde birçok viski severin “viskiyle tanışma” şişesi olan J&B Rare, içerisinde 42 farklı malt ve tahıl viskiyi barındıran gerçek bir klasik. Yazımın sonunda sizi eski dönemlere götürecek J&B’nin nostaljik reklam çalışmalarından sevdiğim birkaç örnek de paylaştım.

J&B Rare (İskoç Harmanı, 40% abv)

Burun: Çok hafif meyvemsi ve fındıksı kokulara meşe eşlik ediyor. Alkol ve tahıl karakteri belirgin. Sıcak ve tatlı.

Damak: Damakta burunda olduğu gibi tatlı ve sıcak. Meyvemsi tatlar alkolün gerisinde az olsa da hissediliyor. Çok hafif yanıksı ve tuzlu tatlar da aldım.

Bitiş: Kısa uzunlukta ve sıcak. Çok az meşe ve tuz.

Genel: J&B Rare, tahıl ve alkol karakterinin baskın olduğu genç ve düz bir harman. Bu nedenle sek içimden daha çok buzlu içim veya kokteyl ile tüketme taraftarıyım.

Markanın yaptığı iletişim çalışmalarına baktığımızda kendini konumlandırmasının da bu yönde olduğunu görüyoruz. J&B için “Parti İçkisi” denildiğini de belirteyim.

J&B Rare
Tahıl ve alkol karakterinin baskın olduğu genç ve düz bir harman
Burun67%
Damak68%
Bitiş67%
Genel68%
68%Overall Score
Reader Rating: (27 Votes)
66%

4 Responses

  1. Serhat

    Viski konusunda deneyimli olmadığımdan satın almadan önce bu siteye bakıp ona göre alıyorum. J&B için tadım notunu görür görmez parayı Famous Grouse’a harcadım 🙂

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.