Johnnie Walker Black Label Islay Origin, markanın 2019’da Duty Free’lere özel çıkarmış olduğu Origin serisinin Islay temsilcisi.

Highlands, Speyside, Lowlands ve Islay olarak her biri 12 yıl olgunlaşmış 4 farklı harman viskiden oluşan Origin serisi, İskoçya’nın farklı viski bölgelerine ve bu bölgelerin tat zenginliklerine vurgu yapıyor.

Harmanında Lagavulin ve Caol Ila gibi Islay maltlarını barındıran bir Johnnie Walker Black Label Islay Origin, %42 alkol derecesine sahip bir Blended Malt.

Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz…

Johnnie Walker Black Label Islay Origin (Blended Malt, 42% abv)

Burun: Yoğun turba, is ve iyot aromalarına, kuru et ve yanık plastik kokuları eşlik ediyor. İsli ve ilaçsı kokular baskın. Kadehin havalanmasıyla hafif toffee ve portakal kokuları aldım.

Damak: İsli, tuzlu ve baharatlı tatlar oldukça belirgin. Tuz ve baharat, isin biraz daha önünde diyebilirim. Özellikle baharat fazlasıyla baskın. Buna rağmen oldukça kolay içimli bir yapıda. Çok az da olsa bal ve lime tatları da aldım.

Bitiş: Tuz, baharat ve isli tatlar ile orta uzunlukta, sıcak bir bitiş.

Genel: Islay Origin, burunda bir Islay maltını aratmayacak kadar turbalı, damakta ise şaşırtıcı derecede kolay içimli bir ekspresyon olmuş. Sadece bir Black Label veya Green Label gibi biraz daha zengin tatları damağımda aradım diyebilirim…

Harmanında Lagavulin ve Caol Ila maltlarını barındıran harmanda, Lagavulin’den daha çok Caol Ila etkilerini hissettiğimi söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım notları…

Johnnie Walker’ın ikonik yürüyen adam logosunun hikayesi…

Johnnie Walker Black Label Islay Origin
Burunda bir Islay maltını aratmayacak kadar turbalı, damakta ise şaşırtıcı derecede kolay içimli bir ekspresyon olmuş. Harmanında Lagavulin ve Caol Ila maltlarını barındıran harmanda, Lagavulin'den daha çok Caol Ila etkilerini hissettiğimi söyleyebilirim.
Burun85%
Damak84%
Bitiş84%
Genel84%
84%Overall Score
Reader Rating: (20 Votes)
71%

One Response

  1. Mehmet

    Islay harmanı olduğunu ve Lagavulin barındırdığını görünce büyük hevesle aldım. Ancak tadı çok ilaçsı geldi. Adeta tentürdiyot şişesini kafaya dikmiş hissiyatı verdi. Bir kaç yudum sonra sevmeye başladım. Gövde açısından tatmin edici ama bir o kadar da köşeli buldum. Black Label ile yan yana tatma fırsatı bulduğumda, hem BL’ ın içinde bu tatları fark etmek çok hoş bir deneyim oldu hem de BL’ ın “denge” konusunda ne kadar başarılı olduğunu tekrar hatırlattı.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.