Blenders’ Batch Red Rye Finish, Johnnie Walker bünyesinde bulunan harmanlama konusunda uzman bir ekibin bir araya gelerek, 203 adet malt ve tahıl İskoç viski örnekleri üzerinde onlarca deney yapması sonucu ortaya çıkıyor.

Red Rye Finish’in harmanında özenle seçilmiş 4 adet viski bulunuyor. Bu viskilerden biri, diğer Johnnie Walker ekspresyonlarında da bulunan İskoçya’nın Speyside bölgesinden meyvemsiliği ile bilinen Cardhu. Harmanda ayrıca Port Dundas damıtımevinden çıkan tahıl viskisi de bulunuyor. Geriye kalan 2 viskinin kimliği ise gizli…

Harman viskilerin formülünde genellikle 15-40 adet viski bulunduğunu düşünürsek, Red Rye Finish’in harmanında sadece 4 viskinin olması, bu ekspresyonu diğer harmanlardan farklı kılıyor.

Blenders’ Batch Red Rye Finish, ilk dolum burbon fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra, ilave olarak bir de 6 ay boyunca çavdar viskisi fıçılarında bekletiliyor.

Johnnie Walker Blenders’ Batch Red Rye Finish (İskoç Harman, 40% abv)

Burun: İlk koklama ile önceki gün içtiğim Bulleit aklıma geldi, çok benzer notalar. Burbonlarda alışık olduğumuz vanilya ve bal notaları oldukça belirgin. Harmanında bulunan Cardhu’nun meyvemsi karakteri çok net hissediliyor. Kayısı, tahıl ve bekledikçe artan meşe. Bir viskide bu ne kadar mümkün bilinmez fakat Blenders’ Batch’de ilkokulda sıkça kullandığımız sarı tüplü UHU kokusunu da aldığımı söylemek istiyorum…

Damak: Burun ile çok benzer bir damak. Bal ve baharat baskın. Çok hafif kremamsı. Akçaağaç şurubu ve tarçın.

Bitiş: Burunda başlayan meyvemsi notalar hala etkili. Kısa ve tatlı bir bitiş.

Genel Yorum: Johnnie Walker Blenders’ Batch Red Rye Finish, Speyside İskoçlarını ve Bourbon severleri oldukça tatmin edebilecek bir harman. Fiyat/performans olarak da çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Johnnie Walker Blenders’ Batch Red Rye Finish, son yıllarda sıkça görmeye başladığımız deneysel viski trendine Johnnie Walker’ın bir reaksiyonu olarak düşünülebilir. Bazı kaynaklara göre Johnnie Walker bu deneysel ekspresyonlarına önümüzdeki günlerde de devam edecek. Merakla bekliyoruz.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker tadım notları…

Johnnie Walker logosunun hikayesi…

Johnnie Walker Blenders' Batch Red Rye Finish
Speyside iskoçlarını ve bourbon severleri oldukça tatmin edebilecek bir harman. Fiyat/performans olarak da çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.
Burun81%
Damak81%
Bitiş78%
Genel82%
81%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
80%

Leave a Reply

Your email address will not be published.