Jura Diurachs’ Own 16, İskoçya’nın Highland bölgesinin açıklarında bulunan Jura adasında, turba ateşinde islendirilmiş arpalardan yapılıp, 14 yıl eski Amerikan beyaz meşe fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra 2 yıl da Amoroso şeri fıçılarda yıllanan 40 derece alkollü bir ekspresyon.

Ekspresyonun adında her alan “Diurachs” ibaresinin de, Jura adasında yaşayan sakinlere verilen genel bir isim olduğunu da belirteyim.

Adalar bölgesi dahil olmak üzere İskoçya’nın tüm viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi almak için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Jura Diurachs’ Own 16 (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: Toprak, ıslak meşe, sedir agacı gibi ormansı kokular belirgin. Bu kokuları kuru kayısı, karamel ve bal takip ediyor. Oldukça ferah.

Damak: Portakal, elma şekeri, bal ve akçaağaç şurubu ile tatlı aromalar baskın. Şeri karakteri kendini gösteriyor. Tatlı aromaları meşe ve hafif tarçın izliyor. Su katılmış gibi, kolay içimli.

Bitiş: Kısa uzunlukta, meşe, bitter ve şeri.

Genel: Jura’nın bu ekspresyonu özellikle burunda ormansı olarak adlandırabileceğim hoş kokularla, taze ve canlı yapısıyla hoşuma gitti. Damakta ise genel olarak aromaların zayıflığı ve şekerli tatların baskın olması ise yapabileceğim negatif yorumlar.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Jura tadım notlarım…

140319

Jura Diurachs' Own 16
Burunda ormansı olarak adlandırabileceğim hoş kokularla, taze ve canlı yapısıyla hoşuma gitti. Damakta ise genel olarak aromaların zayıflığı ve şekerli tatların baskın olması ise yapabileceğim negatif yorumlar.
Burun84%
Damak82%
Bitiş82%
Genel82%
83%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
84%

Leave a Reply

Your email address will not be published.