Lagavulin 11 Year Old Offerman Edition #2, Islay bölgesinin önde gelen damıtımevlerinden Lagavulin’in Parks and Recreation dizisinden Ron Swanson karakteriyle tanıdığımız Nick Offerman’a özel çıkardığı serinin 2. ekspresyonu. Eğer diziye ve Offerman’a hakim değilseniz, Lagavulin neden böyle bir ekspresyon çıkardı diye düşünebilirsiniz. Bu nedenle kısaca size Ron Swanson’dan da bahsedeyim.

Nick Offerman, Parks and Recreation dizisinde Ron Swanson adında tam bir Lagavulin aşığı olan bir karakteri canlandırıyor. Dizide Offerman’ın karakteri Swanson’ın Lagavulin içtiği onlarca sahne yer alıyor. Dizide Swanson’ın bu isli viskiye tutkusu o kadar fazla ki, bu iş bir bölümde Swanson’ın Lagavulin damıtımevinin %51 hissesini satın almasına kadar gidiyor…

Ekspresyonun kendisine gelecek olursak, 2021’de sınırlı sayıda satışa sunulan Lagavulin 11 Year Old Offerman Edition #2 Bourbon fıçılardan 11 yıl olgunlaştırıldıktan sonra Guinness fıçılardan yaklaşık 4 ay kadar geçirip, %46 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Lagavulin 11 Year Old Offerman Edition’ı ilk kez Whisky Show London 2021’de tatma şansım olmuştu. Whisky Show’dan notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Lagavulin 11 Year Old Offerman Edition #2 (İskoç Single Malt, %46 abv)

Burun: İlk koklamayla turba, kavruk kahve, karamel, karabiber ve hafif ilaçsı kokular. Kadehin biraz havalanmasıyla citrus ve meyvemsi kokular almak da mümkün. Lagavulin 16’den daha genç bir viski olduğunu sezdiriyor.

Damak: Şaşırtıcı derecede tatlı bir damak. Karamel, kavruk meşe, bitter, vanilya aromalarına füme ve tuzlu tatlar eşlik ediyor. Belirgin bir karabiber karakterinden de bahsedebiliriz. Aromatik ve dolgun.

Bitiş: Malt, is ve karabiber ile uzun bir bitiş.

Lagavulin 11 Year Old Offerman Edition #2 önyargılı tatmama rağmen keyif aldığım bir ekspresyon oldu. Stout bitişli viskiler kategorisinde ilk sıralara yazamasam da damaktaki kavruk ve tatlı karakteri beğendim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Lagavulin tadım notlarım…

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi için…

Lagavulin 11 Year Old Offerman Edition #2
Burun85%
Damak87%
Bitiş86%
86%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.