Lagavulin 12 Cask Strength 2015, damıtımevinin her sene sınırlı sayıda çıkardığı 12 yıllık Special Release serisinin 2015 edisyonu. Bourbon fıçılarda olgunlaştırılan ekspresyon, 56.8 derece ile fıçı sertliğinde yani fıçıdan çıktığı şekilde suyla seyreltilmeden şişelenmiş.

Lagavulin ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi almak için…

Lagavulin 12 Cask Strength 2015 (İskoç Single Malt, %56.8 abv)

Burun: İlk koklamayla beraber deri, is, üzümlü çikolata ve vanilya ön planda. Onları takiben tarçın, meşe, citrus ve hafif ilaçsı kokular aldım. Kadeh biraz havalanınca tatlı aromalar daha da belirginleşiyor. 56,8’lik alkol derecesi burnu yormasa da kendini hissettiriyor.

Damak: Portakal, tuzlu çikolata, karamel ve citrus tatlarına biberli ve isli aromalar eşlik ediyor. Damakta beklenmedik şekilde yumuşak ve dolgun. Kremamsı ve ağzı iyice sıvayan bir yapıda.

Bitiş: Oldukça uzun ve sıcak. Bol is, tuz ve tarçın.

Genel: Lagavulin 12 Cask Strength’in 2015 ekspresyonu, son derece kompleks ve yoğun bir ekspresyon. Özellikle burunda yoğun aromatik karakteri ve damakta dolgun olmasına rağmen yumuşak dokusu çok hoşuma gitti.

Bu ekspresyonu ilk kez #viskibahane tadım kulübü ile yaptığımız Lagavulin Dikey Tadımında deneme fırsatım olmuştu. Tadımın sonunda yaptığımız puanlamada birinciliği Lagavulin Distillery Edition 1995 olurken, Lagavulin 12 Cask Strength 2015 2. sırada yer almıştı.

150419

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Lagavulin tadım notlarım…

Turba ve isli viskiler hakkında her şey… 

Lagavulin 12 Cask Strength 2015
Son derece kompleks ve yoğun. Özellikle burunda biraz havalandıktan sonraki dengesi ve damaktaki yumuşak dokusu çok başarılı.
Burun92%
Damak93%
Bitiş91%
Genel92%
92%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
96%

Leave a Reply

Your email address will not be published.