Lagavulin 9 Game of Thrones House Lannister, Diageo’nun dünyaca ünlü Game of Thrones dizisinin son sezonuna özel çıkardığı Game of Thrones Single Malts koleksiyonunun üyelerinden biri.

Lagavulin’in bu ekspresyonu adından da anlaşılacağı üzere, Westeros’un en zengin ve güçlü ailelerinden biri olan House Lannister’ı temsil ediyor.

9 yıl olgunlaştırıldıktan sonra 46 alkol derecesiyle şişelenen ekspresyonun etiket ve kutu tasarımında, hem Lagavulin, hem de House Lannister’la ilgili bilgi ve motifler yer alıyor.

Eğer Game of Thrones hayranıysanız ve dizinin Soundtrack‘ine göz atmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir! Lagavulin House Lannister yanında bir eşlikçi arıyorsanız, benim de favori eserlerimden “A Lannister Always Pays His Debts” parçasını şiddetle tavsiye ederim!

Lagavulin 9 Game of Thrones House Lannister (İskoç Single Malt, %46 abv)

Burun: İlk koklamayla beraber bir Lagavulin’den almayı beklemediğim şekilde belirgin tatlı kokular aldım. Vanilya, karamel, meşe ve şeri notalarına hafif isli tatlar eşlik ediyor. Oldukça yumuşak ve lezzetli.

Damak: Burna kıyasla daha güçlü ve vurucu bir damak. Baharatlı aromalar belirgin. Onu hemen çikolata, fudge, tarçın, hafif mentol ve turba takip ediyor. 46 derecelik alkol seviyesi kendini hissettiriyor.

Bitiş: Orta uzunlukta, güçlü ve turbalı bir bitiş. Son olarak damakta karamel, hafif tuz ve is aromaları bırakıyor.

Genel Yorum: Lagavulin 9’u markanın diğer ekspresyonlarıyla kıyasladığımızda farklı bir yere koyabiliriz. Özellikle burunda tatlı aromaların baskın oluşu bir Lagavulin’de çok görmeye alışkın olduğumuz bir özellik değil. Fakat ben bu ekspresyondan fazlasıyla keyif aldım.

Lagavulin 16 kadar dengeli veya Distillers Edition’lar kadar aromatik diyemesek de, Lagavulin 9 genel olarak tatlı aromaların baskın olduğu baharatlı, turbalı ve güçlü bir viski.

Lagavulin 9 Game of Thrones House Lannister ekspresyonunu Serkan Eroğlu (İçmeden Sarhoş) ve #viskibahane Viski Tadım Kulübü ile yaptığımız Lagavulin Dikey Tadımında deneme fırsatım olmuştu. Davetleri için tekrar çok teşekkür ederim.

150419


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Lagavulin tadım notlarım…

Lagavulin damıtımevi ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi için…

Lagavulin 9 Game of Thrones House Lannister
Lagavulin 16 kadar dengeli veya Distillers Edition'lar kadar aromatik diyemesek de, Lagavulin 9 genel olarak tatlı aromaların bakın olduğu baharatlı, turbalı ve güçlü bir viski.
Burun89%
Damak88%
Bitiş88%
Genel88%
88%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
94%

Leave a Reply

Your email address will not be published.