İskoçya’nın Mull adasında bulunan Tobermory damıtımevinin turba kullanmadan ürettiği 10 yıllık ekspresyonu.

1798 yılında kurulan Tobermory damıtımevinin, turba kullanarak ürettiği viskileri de bulunuyor. Tobermory bu viskileri, damıtımevinin eski adı olan Ledaig markası adı altında şişeliyor.

Tobermory 10 (Single Malt Scotch, 46.3% abv)

Burun: Çiçeksi, çimensi ve otsu olarak adlandırabileceğim taze canlı kokular. Bu kokuları armut, vanilya ve bal gibi tatlı notalar takip ediyor. Çok hafif meşe ve baharat. 46.3 derecelik alkolü pek hissettirmiyor.

Damak: Burna kıyasla daha meyvemsi. Narenciye, çilek, bal, şeker, karamel ve vanilya ile oldukça tatlı bir karakterde. Çok hafif tatlı-baharatlı ve biberli aromalar da mevcut. 46.3’lük derece damakta hafif bir yakmayla kendini biraz gösteriyor fakat dengeli diyebilirim.

Bitiş: Orta uzunlukta. Tatlı-baharat aromalara ek olarak malt ve hafif biber.

Genel Yorum: Tobermory 10, genel olarak oldukça tatlı, şekerli ve dengeli bir ekspresyon. Fakat aynı damıtımevinden çıkan turbalı Ledaig 10 ile arasında ciddi fark olduğunu söyleyebilirim…

140319

Tobermory 10
Tobermory 10, genel olarak oldukça tatlı, şekerli dengeli bir ekspresyon. Fakat aynı damıtımevinden çıkan turbalı Ledaig 10 ile arasında ciddi fark olduğunu söyleyebilirim...
Burun79%
Damak81%
Bitiş80%
Genel79%
80%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
95%

Leave a Reply

Your email address will not be published.