Laphroaig An Cuan Mor, damıtımevinin ilk olarak birinci dolum eski Bourbon, sonrasında Avrupa meşesinden fıçılarda olgunlaştırıp, 48 dereceyle şişelediği ekspresyonu.

Ekspresyonun adından yer alan “An Cuan Mor” ibaresinin Keltçede “Büyük Okyanus” anlamına geldiğini de belirtelim.

Laphroaig’un bu ekspresyonunu ilk kez Gusto Viski Kulübü ile yaptığımız “Islay’nın Muhteşem Viskileri” tadımında deneme fırsatım olmuştu. Tadımda Compass Box Peat Monster, Bowmore Limited Edition 1989 ve Octomore Masterclass 08.2 gibi bol isli viskiler tatmıştık.

Laphroaig An Cuan Mor (İskoç Single Malt, 48% abv)

Burun: İncir, kuru üzüm, kuru kayısı, karamel ve lavanta gibi zarif ve tatlı kokulara is, tuz, füme ve ahşap kokuları eşlik ediyor. Çok hafif ilaçsı kokular da aldım. Oldukça zengin, dolgun ve aromatik. Likörümsü bir karakterde diyebilirim. 48 derecelik alkol seviyesi ben buradayım diyor ama çok dengeli, rahatsız etmiyor. 

Damak: Burunda olduğu gibi damakta oldukça aromatik ve yoğun bir karakterle karşı karşıyayız. Füme, isli ve ilaçsı aromalar belirgin. İlaçsı aromalar burna kıyasla biraz daha önde. İyot, gazlı bez ve öksürük şurubu… Hemen ardından kuru meyve, karamel, citrus ve karabiber aromaları. Kompleks ama çok dengeli. Ağız sulandırıcı, damağı kaplayan, dolgun bir viski.

Bitiş: İsli ve tatlı aromalara yoğun meşe, baharat ve hafif de ilaçsı tatların eşlik ettiği uzun soluklu bir bitiş.

Genel Yorum: Laphroaig An Cuan Mor, çok zengin, kompleks ve bir o kadar da dengeli bir ekspresyon. Başlangıçtan bitişe çok farklı aromaları müthiş bir dengede sunuyor.

Meyvemsi, ilaçsı, baharatlı, tatlı füme aromaları (daha da sayabiliriz…), turba karakteri çok zarif bir şekilde sarmalamış.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“Islay Viskileri Hakkında Her Şey” yazım…

Turba Nedir? Viski İçin Önemi Nedir?

İsli viskiler ve tadım notlarım…

090519

Laphroaig An Cuan Mor
Kompleks, zengin ve müthiş dengeli. Kısaca likorümsü, ilaçsı ve isli tatların uyumu diyebilirim.
Burun91%
Damak90%
Bitiş90%
Genel89%
90%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
74%

Leave a Reply

Your email address will not be published.