Macallan Rare Cask Black, damıtımevinin tek isli viskisi olarak öne çıkan, oldukça nadir ve özel bir ekspresyon. İçerisinde damıtımevinin turba ile kuruttuğu maltlardan ürettiği viskiler barındıran bu ekspresyonun yapımı için markanın yüz binlerde fıçılık stoğundan sadece 100 kadarı kullanılmış.

Macallan damıtımevi hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Macallan Rare Cask Black (İskoç Single Malt, %48 abv)

Burun: Macallan’ın alışık olduğumuz kuru meyve ve baharatlı aromalarına isli füme kokular eşlik ediyor. Kuru üzüm, incir, portakal, reçel, kızarmış ekmek ve yanık meşe… Oldukça yoğun ve aromatik. Ağır ve keskin bir viskinin habercisi gibi…

Damak: Portakal, esmer şeker, bitter ve karamel tatlarına tarçın, karabiber ve hafif acı yanıksı tatlar eşlik ediyor. Burna kıyasla daha vahşi, keskin bir karaktere sahip. Meşe ve şeri karakteri damakta daha baskın. Kuru ve dolgun.

Bitiş: Bitter, kuru meyve, karabiber, yanık meşe ile uzun ve kuru bir bitiş.

Genel Yorum: Macallan Rare Cask Black, damıtımevinin içtiğim en ilginç viskilerinden biri… Bu şişeleme için kısaca, markanın alışık olduğumuz şeri karakteriyle isli tatların güçlü ve ağır bir birleşimi diyebilirim. Fakat, ekspresyonda bahsi geçen isli tatların, turba karakterli viski severleri tatmin edecek düzeyde olmadığını belirteyim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Macallan markası hakkında detaylı bilgi için…

Diğer Macallan tadım notları için…

Macallan Rare Cask Black
Markanın alışık olduğumuz şeri karakteriyle isli tatların güçlü ve ağır bir birleşimi...
Burun85%
Damak85%
Bitiş84%
Genel83%
84%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
85%

Leave a Reply

Your email address will not be published.