Islay bölgesinin öne çıkan damıtımevlerinden Lagavulin’in, 2019’un sonlarına doğru çıkardığı ve Travel Retail’e özel olarak sunduğu ekspresyonu. Lagavulin 10, eski Bourbon, ilk-dolum ve yeni yakılmış (charred) olmak üzere farklı fıçılarda 10 yıl süreyle olgunlaştırıp 43 dereceyle şişelenmiş.

Lagavulin ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi almak için…

Lagavulin 10 (İskoç Single Malt, %43 abv)

Burun: İlk koklamayla beraber yoğun bir iyot, kömür ve karabiber kokusu… Oldukça güçlü ve keskin. New spirit’e benzettiğimi söyleyebilirim. Alkol derecesi %43’ten yüksek izlenimi yarattı. Bol baharatlı ve ilaçsı kokular. Kadehin biraz havalanmasıyla çok hafif citrus notaları.

Damak: İyot, karabiber, karabiber ve kül tatlarıyla oldukça sıcak ve kuru. Burunda olduğu gibi damakta da alkolü %43’ten fazla hissettiriyor. Bekledikçe tatlı aromalar çok hafif açığa çıkıyor. Acı bal, limon ve yeşil elma.

Bitiş: Orta-uzun ile arası. Kül, karabiber ve tuz ile sıcak ve kuru bir bitiş.

Genel: Lagavulin 10 benim için biraz hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Bunun en büyük sebebi burunda ve damakta bu ekspresyonu pek dengeli bulmamam. İyotsu tatların diğer aromaları fazlasıyla baskıladığını düşünüyorum.

Yapabileceğim bir diğer negatif yorum ise ekspresyonun 10 yıldan daha genç bir izlenim vermesi. Buna rağmen turba (peat) severleri tatmin edebilecek karakteri ve kolay içimli olması artı yönleri.

021219

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Lagavulin tadım notlarım…

Turba ve isli viskiler hakkında her şey… 

Lagavulin 10
İyot, kömür ve karabiber aromaların baskın olduğu sıcak ve kuru karakterli bir Lagavulin.
Burun82%
Damak83%
Bitiş82%
Genel82%
82%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
76%

Leave a Reply

Your email address will not be published.