A 2017 Millstone peated Dutch single malt that was specially selected by The Whisky Exchange. It is matured for five years in a single oloroso sherry cask and bottled in 2022 at 54.7% strength.

Millstone Peated 2017 – 5 Year Old Oloroso Sherry (Dutch Single Malt Whisky, 54.7%)

Nose: Starts quite sweet with dried fruits, caramel, dark honey and goes a little sweet-sour with mushroom, raspberries and mulberry. Initially feels more like a sherry or brandy. Followed by new oak, tobacco, leather and old books. Feels juicy. Complex.

Palate: Similar with the nose there is a combination of sweet and sour aromas, but also smokier this time. Raspberries, mulberry jam, raisin, leather, toasted oak and tobacco. Somewhere between cognac and rum. Truly interesting…

Finish: A long finish with raspberries, tobacco and leather.

I had a chance to taste this interesting dram in a peated whiskies tasting that we did with Whisky Exchange. Millstone Peated 2017 was my second favourite dram of the tasting (after Ardbeg). Super complex and full with interesting aromas that makes you feel as you are tasting a cognac, rum and sherry at the same time. Just amazing!

Price at the time of tasting: £59.95 – Available from Whisky Exchange


Hollanda’nın Millstone damıtımevinde üretilen ekspresyon 5 yıl tek bir oloroso şeri fıçısında olgunlaştıktan sonra 54.7% alkol derecesiyle şişeleniyor. The Whisky Exchange özel şişelenen bu viski 2017’de damıtılarak, 2022’de şişelenmiş.

Nose: Kuru meyve, karamel, bal ile oldukça tatlı başlayıp mantar, ahududu ve dut notalarıyla tatlı-ekşi bir karaktere bürünüyor. Başlangıçta daha çok bir şeri veya brendi hissiyati veriyor. Yeni meşe, tütün, deri ve eski kitaplar. Oldukça kompleks ve ağız sulandırıcı.

Palate: Burunda olduğu gibi tatlı ve ekşi aromaları belirgin fakat bu sefer turba daha baskın. Ahududu, dut reçeli, kuru üzüm, deri, kavrulmuş meşe ve tütün. Konyak ve rom arasında bir yerde. Gerçekten ilginç…

Finish: Ahududu, tütün ve deri ile uzun bir bitiş.

Bu ilginç viskiyi Whisky Exchange ile yaptığımız turbalı viskiler tadımında tatma şansım oldu. Millstone Peated 2017, tadımdaki ikinci favorim (muhteşem Ardbeg 22’den sonra) olmuştu. Aynı anda konyak, rom ve şeri tadıyormuşsunuz gibi hissettiren oldukça kompleks ve ilginç aromalarla dolu bir viski. Tek kelimeyle harika!

04052023

Millstone Peated 2017 - 5 Year Old Oloroso Sherry
Burun/Nose92%
Damak/Palate91%
Bitiş/Finish91%
91%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.