2011 yılında piyasaya sunulan Naked Grouse, ilk dolum şeri fıçılarında olgunlaştırılıp 40 derece alkol seviyesi ile şişelenen bir harman viski. Naked Grouse 2017 itibariyle Blended Malt (Malt harmanı) olarak piyasaya sunulmaya başlandı. Yani şu anda tadım notlarını okumakta olduğunuz ekspresyonu artık raflarda bulmak pek kolay değil…

Yeni Naked Grouse Blended Malt, harmanında Macallan, Highland Park, Glenturret gibi maltları barındırıyor ve bir malt harmanı olduğu için içerisinde tahıl viski bulunmuyor.

Naked Grouse (Blended Scotch, 40% abv)

Burun: Elma ve şeftali gibi meyvemsi notalara çok belirgin bir şeri kokusu eşlik ediyor. Oldukça yoğun ve aromatik bir izlenim veriyor. Meşe ve vanilya kokuları da oldukça baskın.

Damak: Şeri karakteri damakta daha da öne çıkıyor. Onu takiben kuru kayısı ve incir gibi kuru meyvelere ek olarak dil etrafında kendini hissettiren tarçın aroması aldım. Alkolü %40’dan biraz daha fazla gibi. Kör bir tadım olsaydı %43 tahmini yürütebilirdim. Fakat buna rağmen kolay içimli ve lezzetli.

Bitiş: Orta ile uzun arası kuru ve tatlı bir bitiş. Şeri ve tarçın belirgin.

Naked Grouse için genel olarak oldukça aromatik ve yoğun bir viski diyebilirim. Şeri karakterini sevenleri memnun edecek kolay içimli bir ekspresyon.

Naked Grouse
Şeri karakterinin baskın olduğu yoğun fakat aynı zamanda kolay içimli bir ekspresyon.
Burun85%
Damak86%
Bitiş85%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (29 Votes)
65%

Leave a Reply

Your email address will not be published.