Teeling damıtımevinin ilk şişesi rekor kırdı!

2013 yılında Jack ve Stephen Teeling tarafından kurulan Teeling damıtımevi, 125 yılın ardından Dublin’de açılan ilk yeni damıtımevi ve 1976’dan beri de Dublin’de viski üreten ilk damıtımevi olma özelliğini taşıyan bir damıtımevi. 

Teeling aynı zamanda son yıllarda viski dünyasındaki İrlanda yükselişinin baş karakterlerinden biri!

2015 yılında üretime başlayan Teeling damıtımevinin ilk şişesi bu hafta itibariyle viski meraklıların beğenisine çıktı! Birçok damıtımevinde olduğu gibi Teeling’in ilk şişesi de açık artırma usulü satışa sunuldu ve £10,000’a alıcı buldu. Bu rakam benzeri açık artırmalarda ödenen en yüksek tutar olarak rekor kırdı! 

Teeling Whiskey Celebratory Single Pot Still adını taşıyan bu ilk şişe, 3 yıl boyunca Muscat şarabı fıçılarında olgunlaştırılıyor ve adında da anlaşılabileceği üzere Single Pot Still kategorisinde yer alıyor.

Single Pot Still viskiler hakkında detaylı bilgi için, “Single Pot Still Viski Nedir? yazımı okuyabilirsiniz.

Sadece 250 adet üretilen bu özel şişelemeyi, Kasım ayında 6000 şişe olarak satışa sunulacak Batch 1 Teeling Single Pot Still şişelemeleri takip edecek.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Favori viski markalarımdan biri olan Teeling hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, markanın tarihini ve damıtımevlerine yaptığım ziyareti anlattığım yazıma göz atabilirsiniz! 

Küllerinden Doğan Bir İrlandalı: Teeling

Leave a Reply

Your email address will not be published.