Old Pulteney Port is the second expression in The Coastal Series. After matured in ex-bourbon casks, Old Pulteney Port is further matured in both Ruby Port Pipes and Ruby Port Barriques, which once held an iconic sweet, red fortified wine native to the Douro Valley of northern Portugal.

The Coastal series embraces the impact the North Sea has on Old Pulteney single malts, pairing it with casks sourced from equally-coastal locations around the world. The distillery started the series with Pineau des Charentes Wine Cask in 2022 and is continuing with a bolder expression, Port Cask.

Old Pulteney Port (Single Malt Scotch, 46% abv)

Nose: Quite bold and aromatic with red fruits, apple candy, fudge and salted caramel. Followed by blackcurrant, liquorice, dunnage warehouse and hints of charred oak. Complex.

Palate: Starts sweet with black fruits, citrus, apple, cinnamon and vanilla with strong a spice kick, charred wood and distillery’s signature maritime character. Full-bodied and mouth coating. Sweet, spicy and salty.

Finish: Long finish with cinnamon, wood and salted caramel.

I had a chance to taste Old Pulteney Port in the launch event alongside with the first expression of the series, Pineau des Charentes Wine Cask. I really enjoyed both expressions and I think the distillery keeps its promise about taking us to different coastal locations around the world with each expression. Old Pulteney Port beautifully and “strongly” offers port cask characteristics while also maintaining the maritime distillery character. An aromatic, full-bodied and complex, really good! I’m looking forward to taste the future expressions in the series.

Price at the time of tasting: £76 – Available at oldpulteney.com


Old Pulteney Port, İskoçya’nın Highland bölgesinde bir balıkçı kasabası olan Wick’te 1826’da kurulan damıtımevinin geçen sene lansmanını yaptığı The Coastal serisinin 2. ekspresyonu. Old Pulteney bu seriyle beraber başta Wick kasabası olmak üzere dünyanın başka deniz etkili bölgelerini farklı fıçı dokunuşlarıyla keşfetmeyi ve viski severlere sunmayı amaçlıyor.

2022’de Old Pulteney Pineau des Charentes ekspresyonuyla başlayan seri bu sene port fıçısıyla devam ediyor. Eski Bourbon fıçılarında olgunlaştıktan sonra Portekiz’in meşhur Douro vadisinden kırmızı port fıçılarına alınan Old Pulteney Port 46% alkol oranıyla şişeleniyor.

Burun: Kırmızı meyveler, elma şekeri, tuzlu karamel ve fudge ile oldukça dolgun ve aromatik başlıyor. Bu aromaları frenk üzümü, meyan kökü, yanık meşe ve yoğun eski fıçı kokuları takip ediyor. Adeta eski usül taş bir fıçı deposunda port yudumluyormuşsunuz gibi. Kompleks.

Damak: Siyah meyveler, citrus, elma, tarçın ve vanilya tatlarına yoğun baharat, yanık meşe ve damıtımevinin alışık olduğumuz deniz esintili tuzlu karakteri eşlik ediyor. Dolgun gövdeli, ağzı sıvayan bir yapıda. Tatlı, baharatlı ve tuzlu tatların uyumu.

Bitiş: Tarçın, meşe ve tuzlu karamel ile uzun bir bitiş.

Old Pulteney Port’u ilk kez markanın yaptığı lansman tadımında Coastal serisinin ilk üyesi Pineau des Charentes Wine Cask ile birlikte deneme şansım olmuştu. Genel olarak Old Pulteney Port’u çok beğendiğimi söyleyebilirim. Port fıçı karakterini çok yoğun şekilde sunan oldukça gövdeli ve aromatik bir viski. Yoğun Port karakteriyle beraber damıtımevi karakterini de bizlere verebiliyor olması en olumlu bulduğum yönü. Tatlı-baharatlı, ağır ve oturaklı viski sevenlerin çok keyif alacağı bir viski.

27092023

Old Pulteney Port
Burun/Nose86%
Damak/Palate86%
Bitiş/Finish85%
86%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.