The latest release from the distillery Cotswolds Spanish Oak Matured is created by marrying the finest full-term matured Spanish oak casks seasoned with Oloroso Sherry and their signature American oak first-fill ex-red wine and bourbon barrels. This bottle is an exclusive release for Cotswolds Distillery Club, which you can be a member quite easily from this linkCotswolds Spanish Oak Matured bottled at 50% abv, non-chill filtered and with natural colour.

Founded in 2014, Cotswolds is one of the main players in the English whisky and they play an crucial role in introducing a relatively new category, English Whisky to whisky enthusiasts.

Cotswolds Spanish Oak Matured (English Single Malt Whisky, 50% abv)

Nose: Starts sweet and creamy with apricot, peach and vanilla notes. Followed by cinnamon, milk chocolate, cappuccino and hints of leather and suede with slightly oaky (almost like charred oak) nuances. Aromatic and complex.

Palate: Dried apricots, apple, vanilla and brown sugar flavours are accompanied by orange peel, bitter chocolate and oak. After the first sip drier and bitter notes come forward.

Finish: Medium long finish with dried fruits, oak and citrus.

A bold and aromatic Single Malt from the Cotswolds distillery. The creamy and complex nose is definitely the best part. I wish it offers more creamy texture as it does on the nose, then it would be perfect. Still it’s a very enjoyable and amazing dram.

Price at the time of tasting: £100 – Available at cotswoldsdistillery.com


Cotswolds Spanish Oak Matured, İngiliz damıtımevinin Cotswolds Distillery Club üyeleri için özel satışa sunduğu yeni şişelemesi. Oloroso şeri bekletilmiş İspanyol meşe fıçıları ile damıtımevinin imzası diyebileceğimiz ilk dolum kırmızı şarap ve bourbon fıçıların evlendirilmesiyle yaratılan bu özel şişe 50% alkol derecesiyle, filtre edilmeden ve doğal rengiyle şişeleniyor.

2014 yılında kurulan Cotswolds damıtımevi, İngiliz viski trendinin oluşmasına büyük katkı sağlayan markalardan biri. Bu özel şişeyi tadım amaçlı benimle paylaştıkları için kendilerine çok teşekkür ederim.

Burun: Oldukça tatlı ve dolgun başlıyor. Kayısı, şeftali ve vanilya kokularına tarçın, sütlü çikolata ve cappuccino eşlik ediyor. Bu kokuları deri, süet ve hafif yanık meşe kokuları takip ediyor. Aromatik ve kompleks.

Damak: Kuru kayısı, elma, vanilya ve esmer şeker. Hemen arkasından portakal, bitter çikolata ve meşe tatları geliyor. Kadehin havalanmasıyla tatlı karakterin yerini kuru ve bitter tatlar alıyor.

Bitiş: Kuru meyveler, meşe ve citrus ile orta uzunlukta bir bitiş.

Cotswolds damıtımevinden oldukça aromatik ve dolgun bir viski. Cotswolds Spanish Oak Matured’ın en sevdiğim tarafı kesinlikle burunda sunduğu karakteri oldu. Kremamsı ve oldukça kompleks! Eğer damakta da bu karakteri sunabilse muhteşem bir viski olabilirdi. Yine de harika bir viski.

24092023

Tadım yapıldığı zamanki fiyatı: £100

Cotswolds Spanish Oak Matured
Burun/Nose86%
Damak/Palate84%
Bitiş/Finish84%
85%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.