Birçok viski sever gibi benim de viski ile maceram hafif profilli kolay bulunan uygun harman viskiler ile başladı. Bu harman viskilere zaman zaman Tennessee ve bourbon viskileri de eşlik ediyordu.

Viskiye olan merakım ve bu konudaki bilgim arttıkça single malt viskilere keskin bir geçiş yaptım. Bu geçiş ile daha önce içtiğim viskileri pek tercih etmez ve harmanlara kıyasla daha az bulunan ve daha pahalı farklı profillerdeki single maltları içer oldum.

Yakın zamanda katıldığım bir tadımda uzun zamandır içmediğim Johnnie Walker Red Label‘a rastladım. Açıkça söylemek gerekirse, tadım menüsünde Red Label’ın olmasını biraz garipsedim. Sonuçta bu bir viski tadımıydı ve biraz daha “pahalı ve havalı” viskiler olmalıydı! Neyse ki menüde Caol Ila, HibikiBlack Label gibi viskiler de bulunuyordu…

Tadım sonunda “tadımdaki favori viskiniz hangisiydi” sorusuna hiç beklemediğim şekilde JW Red Label diye cevap verdiğimde sadece kendim değil, diğer katılımcılar da şaşırmıştı. Fakat uzun zamandır içmediğim Red Label’ın içimi o kadar keyifli gelmişti ki…

Tadım sonrasında JW Red Label gibi birçok viskiye haksızlık ettiğimi fark ettim ve hemen bir Red Label alıp viski köşemde single maltların yanına koydum. Kendisi son birkaç haftadır da en çok zevk alarak içtiğim viskilerin başında geliyor. (JW Red Label’ın tadım notlarına buradan ulaşabilirsiniz)

Viskiye olan merak ve viski hakkında öğrenilen bilgiler arttıkça “uygun ve kolay bulunan viskiler”den uzaklaşma eğilimini tıpkı kendim yaşadığım gibi çevremde de sıkça görüyorum. “O da viski mi?”, “Lagavulin’den başka bir şey içmem”, “Japonların üstüne viski yok” gibi birçok iddialı söz duymuşluğum var.

Fakat bu şekilde belki de büyük keyif alabileceğimiz onlarca viskiye arkamızı dönmüş olmuyor muyuz?

Uzun zaman sonra rastladığım Johnnie Walker Red Label benim için bir uyarı oldu… Bu nedenle benim naçizane tavsiyem sizlerin de viskilerin fiyatlarına, türlerine, bulunurluklarına veya marka imajlarına aldırmadan değerlendirmeniz ve değerlendirirken aldığınız keyfi de ölçütleriniz arasında bulundurmanız.

Sláinte!

Leave a Reply

Your email address will not be published.